Choć rehabilitacja uroginekologiczna wciąż jest mało znana i popularna, to jednak odgrywa bardzo ważną rolę w leczeniu schorzeń związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem mięśni dna miednicy. Osłabienie tych mięśni może prowadzić do uciążliwych zaburzeń w obrębie układu moczowego oraz rozrodczego.

Komu jest potrzebna fizjoterapia uroginekologiczna?

Dolegliwości, które powinny skłonić do odwiedzenia fizjoterapeuty to m.in. problemy z nietrzymaniem moczu, bolesne miesiączki, dyskomfort podczas współżycia, bóle w okolicy lędźwiowej, spojenia łonowego i miednicy oraz wszelkie niepokojące objawy ze strony układu moczowego i rozrodczego. Tego typu przypadłości bardzo często pojawiają się po okresie ciąży, dlatego fizjoterapia pociążowa to bardzo istotne działanie, pozwalające kobietom wrócić do formy sprzed porodu i znów cieszyć się pełnią zdrowia. Fizjoterapia uroginekologiczna przydaje się też paniom będącym w ciąży, dopiero ją planującym oraz tym, które zaczynają wchodzić w okres menopauzy. Z tej formy rehabilitacji mogą korzystać również mężczyźni mający problemy urologiczne czy proktologiczne.

Metody stosowane w rehabilitacji uroginekologicznej

Pierwszorazowi pacjenci, którzy zastanawiają się, co to jest rehabilitacja uroginekologiczna, na czym polega jej działanie i czy jest bolesna, nie muszą się niczego obawiać. Terapia nie jest bolesna, a główna metoda stosowana przez fizjoterapeutów to nauka odpowiednich ćwiczeń mięśni dna miednicy, które potem można wykonywać samodzielnie w domu. Drugą techniką jest terapia manualna, przeprowadzana głównie w obrębie miednicy oraz kręgosłupa, która zmniejsza napięcie mięśniowe i likwiduje dolegliwości bólowe.

Istotną rolę w fizjoterapii uroginekologicznej odgrywa również instruktaż w zakresie prawidłowego wykonywania zaleconych ćwiczeń oraz zmiany nawyków związanych ze stylem życia. Kompleksowa terapia i stosowanie się do zaleceń specjalisty może znacząco podnieść jakość codziennego funkcjonowania i uwolnić pacjentów od przykrych dolegliwości.