Często podczas procesu rehabilitacji oprócz tradycyjnych technik fizjoterapii korzysta się również z dobrodziejstw fizykoterapii, która bazując na określonych zjawiskach fizycznych, pozytywnie wpływa na ludzki organizm. Jeden z popularniejszych tego typu zabiegów to działające przeciwzapalnie i przeciwbólowo ultradźwięki.

Czym są ultradźwięki?

Ten rodzaj terapii polega na wykorzystaniu niesłyszalnej dla człowieka fali ultradźwiękowej o niskiej częstotliwości, która poprzez skórę dociera do głębiej położonych i trudno dostępnych dla osoby wykonującej fizjoterapię tkanek. Jest ona emitowana za pomocą specjalnego aparatu, którego głowicę przesuwa się po bolącym obszarze ciała. Mogą to być okolice kolana, kręgosłupa, łokcia oraz innych miejsc. Ultradźwięki w rehabilitacji zwane są też sonoterapią lub nadźwiękawianiem. Zabieg można przeprowadzić również z zastosowaniem leku w maści – taka procedura to fonoterapia lub ultrasonoterapia.

Ultradźwięki w rehabilitacji

Jeśli chodzi o ultradźwięki, rehabilitacja wykorzystuje je w celu minimalizowania bólu związanego z nieprawidłowym działaniem narządów ruchu, łagodzenia stanów zapalnych, zmniejszenia obrzęków limfatycznych i napięcia mięśniowego (np. w obrębie kręgosłupa) czy wspomagania gojenia się ran. Są przydatne w leczeniu przykurczów, zapalenia ścięgien, nadwyrężenia mięśni, uszkodzenia torebki stawowej oraz zniesienia objawów chorób reumatoidalnych. Nawet częściowe usunięcie dolegliwości bólowych za pomocą tej metody umożliwia osobie wykonującej fizjoterapię bardziej efektywną pracę z pacjentem i zwiększa szansę na powrót do zdrowia.

Ultradźwięki a fizjoterapia kręgosłupa

Ponieważ bóle pleców to powszechnie występująca i uciążliwa przypadłość, proces leczenia to nie tylko fizjoterapia, ale też ultradźwięki i działające przeciwbólowo zabiegi fizykoterapii. Jest to jeden ze sposobów pozwalających na zminimalizowanie lub pozbycie się przykrych dolegliwości, rozluźnienie mięśni i poprawę ukrwienia. Metoda ta może być dobrym uzupełnieniem rehabilitacji kręgosłupa polegającej na ćwiczeniach czy terapii manualnej.