Rehabilitacja przeciwzakrzepowa

Kiedy pojawia się ryzyko choroby?

Osoby, które z różnych powodów zostały zmuszone do ograniczenia aktywności fizycznej i przez dłuższy czas pozostają w bezruchu np. po zabiegach operacyjnych lub złamaniach, są zagrożone wystąpieniem zakrzepicy żylnej. Schorzenie polega na zwiększeniu lepkości i gęstości krwi oraz spowolnieniu jej przepływu z dolnych partii ciała w kierunku serca. Może to doprowadzić do wielu powikłań, np. zmian skórnych, owrzodzeń żylnych oraz bardzo groźnej zatorowości płucnej. Aby temu zapobiec, należy jak najszybciej przywrócić chorego do sprawności i zapewnić mu odpowiednią terapię przeciwzakrzepową.

Głównym celem jest pobudzenie krążenia

Rehabilitacja przeciwzakrzepowa ma na celu głównie uruchomienie tzw. pompy mięśniowej łydki, która zwiększa odpływ krwi żylnej z kończyn dolnych. Jeżeli pacjent jest całkowicie unieruchomiony, fizjoterapeuta przeprowadza ćwiczenia bierne głównie w obrębie stawów skokowych. Chory ułożony jest w pozycji leżącej na plecach, a kończyny zostają uniesione pod kątem 30o. Rehabilitacja polega m.in. na ruchach okrężnych stóp, zginaniu podeszwowym stóp w stawach skokowych oraz zginaniu i prostowaniu palców. Wszystko odbywa się z pomocą terapeuty i powinno być powtarzane co 2 godziny. Znacznie lepsze efekty osiąga się, jeśli pacjent jest w stanie sam wykonywać zalecane ćwiczenia, dlatego należy dążyć do jak najszybszego powrotu do samodzielności. Jeżeli już to nastąpi, osoba chora pod kontrolą rehabilitanta samodzielnie zgina i prostuje stopy, zatacza nimi koła oraz wykonuje ruchy palcami. Odbywa się to również w pozycji leżącej z nogami ułożonymi na niewielkim podwyższeniu. Pacjenci, którzy są bardziej sprawni, mogą ćwiczyć stawanie na palcach oraz unoszenie ich w pozycji stojącej.

Systematyczne ćwiczenia przeciwzakrzepowe w połączeniu z terapią uciskową oraz leczeniem farmakologicznym wpływają na obniżenie ryzyka wystąpienie objawów zakrzepicy żylnej, zmniejszenie obrzęków nóg i lepszy przepływ krwi w kończynach dolnych. Odpowiednia profilaktyka jest niezwykle ważnym elementem zapobiegawczym w postępowaniu z pacjentami leżącymi oraz z ograniczoną mobilnością.
Autor: Paweł Grzebień – mgr fizjoterapii, terapeuta Bobath, dyplomowany terapeuta PNF

Czytaj także:
Aktywność ruchowa a zdrowie seniorów
Rehabilitacja po złamaniach
Rehabilitacja po ednoprotezie biodra

Rehabilitacja przeciwzakrzepowa – cennik

Czas wizyty Pojedynczy zabieg Pakiet 10 zabiegów
Gabinet 30min 60zł 500zł
60min 90zł 800zł
Wizyta domowa 60min 120zł 1000zł

W przypadku wizyt domowych poza terenem Krakowa lub w strefie płatnego parkowania obowiązuje dopłata. Sprawdź szczegóły w zakładce cennik.

Wypróbuj nasz zabieg rehabilitacji ortopedycznej! Zapisz się na pierwszą wizytę tutaj lub pod nr telefonu 692-537-153.