Rehabilitacja po złamaniach

Czym jest złamanie?

Złamanie jest przerwaniem ciągłości tkanki kostnej i występuje najczęściej wskutek urazu lub sumy mikrourazów. Może być ono proste lub złożone, zamknięte lub otwarte. Może dotyczyć zarówno kości długich jak i płaskich. Najczęstszymi objawami są: ból, obrzęk oraz nienaturalne ułożenie kończyny. Szczególnym rodzajem złamań są tzw. złamania awulsyjne – gdy dochodzi do oderwania fragmentu kości razem z przyczepem ścięgnistym oraz złamania patologiczne. Obecność tych ostatnich sugeruje znaczne osłabienie struktury kostnej i może być objawem poważnej choroby jak np.  toczący się proces nowotworowy, gruźlica kości, osteoporoza lub wrodzona łamliwość kości. Cechą charakterystyczną złamań patologicznych jest uraz niewspółmierny do siły uderzenia. Powrót do pełnej sprawności zależy od wielu czynników. Po prostych urazach, leczonych zachowawczo funkcja dotkniętej urazem okolicy ciała z reguły wraca bardzo szybko. W bardziej skomplikowanych przypadkach, zwłaszcza gdy konieczna była operacja niezbędna może okazać się rehabilitacja po złamaniach.

Proces gojenia tkanki kostnej

W większości przypadków kość zrasta się sama. Niezbędne jest jednak jej odpowiednie ułożenie (nastawienie) i stabilizacja w opatrunku gipsowym. Jeżeli nastawienie nie jest możliwe, towarzyszy mu powstanie otwartej rany lub w jego wyniku doszło do uszkodzenia nerwów lub naczyń konieczny jest zabieg operacyjny. W każdym z tych przypadków niezbędne jest dłuższe unieruchomienie kończyny. Proces gojenia tkanki kostnej zależny jest od wieku i trwa zazwyczaj 8-12 tygodni. Całkowita przebudowa kości u dorosłych trwa nawet do pół roku, zaś u osób starszych może to być znacznie dłuższy okres.

Rehabilitacja po złamaniach

Każde złamanie zaburza biomechanikę dotkniętego urazem obszaru ciała. Dłuższe unieruchomienie prowadzi przede wszystkim do osłabienia mięśni, ale także może być przyczyną pogorszenia odpływu limfy, skrócenia ścięgien (przykurcze) czy obkurczenia torebki stawowej oraz ograniczenia zakresu ruchu. Nierzadko (zwłaszcza u osób starszych) dochodzi do powikłań układu naczyniowego (zakrzepica) oraz oddechowego (zapalenie płuc). Sposób, w jaki prowadzona jest rehabilitacja po złamaniach zależy przede wszystkim od rodzaju urazu, sposobu leczenia oraz czasu unieruchomienia. W każdym przypadku stan pacjenta oraz program usprawniania należy dobrać indywidualnie do pacjenta. Złamania leczone zabiegiem ortopedycznym najczęściej wymagają dużo więcej pracy ze strony fizjoterapeuty, niż złamania proste, w których zastosowano nastawienie i opatrunek gipsowy. W przypadku leczenia zachowawczego (gips) odtwarzanie zakresów ruchu i siły mięśniowej możliwe jest dopiero po uzyskaniu zrostu kostnego. Jeżeli natomiast łamanie zostało zaopatrzone operacyjnie i ustabilizowane gwoździem lub drutem – ćwiczenia można zacząć już w pierwszych dobach po urazie. Stosuje się wówczas przede wszystkim profilaktykę oddechową i przeciwzakrzepową, a także ćwiczenia izometryczne i delikatne ćwiczenia czynne. Jeżeli do złamania doszło w obrębie kończyn dolnych wówczas na pełne obciążanie kończyny dotkniętej urazem zgodę musi wydać lekarz.

 

Autor: Paweł Grzebień – mgr fizjoterapii, terapeuta Bobath, dyplomowany terapeuta PNF

Czytaj także:
Bóle dolnego odcinka kręgosłupa
Rehabilitacja po endoprotezie biodra
Rehabilitacja ortopedyczna – charakterystyka

Rehabilitacja ortopedyczna – cennik

Czas wizyty Pojedynczy zabieg Pakiet 10 zabiegów
Gabinet 30min 60zł 500zł
60min 90zł 800zł
Wizyta domowa 60min 120zł 1000zł

W przypadku wizyt domowych poza terenem Krakowa lub w strefie płatnego parkowania obowiązuje dopłata. Sprawdź szczegóły w zakładce cennik.

Wypróbuj nasz zabieg rehabilitacji ortopedycznej! Zapisz się na pierwszą wizytę tutaj lub pod nr telefonu 692-537-153.