Do procedur przeprowadzanych w ramach torakochirurgii zalicza się m.in. resekcja (usunięcie) płuca. Ponieważ tego rodzaju zabiegi obciąża duże ryzyko powikłań, pacjenci wymagają opieki specjalistów, włącznie z fizjoterapeutą. Odpowiednio dobrane ćwiczenia umożliwiają zmniejszenie dyskomfortu oraz dolegliwości bólowych. Rehabilitację pulmonologiczną zaleca się osobom po operacjach, a także cierpiącym na przewlekłe schorzenia płuc, śródmiąższowe choroby czy nowotwory tego narządu.

Zalecenia po operacji płuc

Aby pacjent po zabiegu jak najszybciej powrócił do sprawności, rehabilitacja powinna być wdrożona jeszcze przed operacją. Ćwiczenia oddechowe najlepiej przeprowadzać kilka razy dziennie, a po procedurze chirurgicznej warto je stosować już w pierwszej dobie. Najprostsze formy ćwiczeń to nabieranie oraz szybkie wypuszczanie powietrza, z kolei do trudniejszych zalicza się dmuchanie w urządzenie powodujące opór – forsowanie oddechu. Niekiedy trening sprawia choremu ból. W takim przypadku można poprosić o dodatkowy środek przeciwbólowy. Należy go przyjąć pół godziny przed rozpoczęciem ćwiczeń.

Po zabiegu można połączyć ćwiczenia oddechowe z trenowaniem przy pomocy sprzętu rehabilitacyjnego. To, jakie ćwiczenia po operacji płuc będą najlepsze dla danego pacjenta, ustala fizjoterapeuta. Program rehabilitacji dopasowuje się indywidualnie do stanu zdrowia oraz możliwości danej osoby.

Rehabilitacja po usunięciu płuca

W zależności od wybranej przez specjalistę metody rehabilitacji oddechowej chory w swoim tempie pracuje nad wydolnością płuc. Ćwiczenia oddechowe pozwalają na zwiększenie ich pojemności, a to bezpośrednio przekłada się na lepszą kondycję fizyczną. W kolejnych etapach można wdrożyć treningi dynamiczne albo aerobowe, co znacząco poprawi kondycję układu oddechowego.

W okresie pooperacyjnym pacjentowi grozi ciężka niewydolnością oddechowa oraz wytworzeniem się zmian zapalnych w płucach. Z tego powodu rehabilitacja po procedurach torakochirurgicznych ma niebagatelne znaczenie. Pomaga zredukować do minimum ryzyko problemów z układem oddechowym czy powikłań krążeniowych.