Zdjęcie rehabilitacja po mastektomii – powrót do pełni sprawności po leczeniu raka piersi

Zachorowanie na nowotwór piersi to szok nie tylko dla samej kobiety, lecz również dla całej jej rodziny. Po zakończeniu głównej terapii chora przechodzi do kolejnego etapu. Jeżeli leczenie wymagało przeprowadzenia mastektomii, należy rozpocząć odpowiednią rehabilitację. Jakie procedury składają się na wsparcie medyczne pacjentek onkologicznych. Przeczytaj wpis, aby poznać metody pomocy po tego rodzaju zabiegach.

Na czym polega rehabilitacja po mastektomii?

Po operacji polegającej na usunięciu jednej bądź obu piersi kobieta otrzymuje szereg zaleceń lekarskich. Między innymi przez dłuższy czas nie może niczego podnosić (nawet lekkich przedmiotów). Powinna też uważać na to, w jakiej pozycji śpi, aby nie uciskać operowanego obszaru. Zazwyczaj bezpośrednio po mastektomii pacjentka onkologiczna spotyka się z fizjoterapeutą. Specjalista uczy ją technik rehabilitacji, które może wykonywać sama, w tym autodrenażu. Prócz tego dobiera indywidualne ćwiczenia, które mają za zadanie poprawić jej jakość życia.

Prócz treningów dostosowanych do możliwości kobiety rehabilitacja po mastektomii obejmuje drenaż limfatyczny oraz zabiegi z zakresu terapii manualnej. Celem terapii jest m.in. zmniejszanie obrzęku. Wśród stosowanych opcji wyróżnia się kinesiotaping przeciwobrzękowy oraz terapię blizny. Ćwiczenia dla pacjentek onkologicznych mają za zadanie zapobiegać obrzękom limfatycznym i powstawaniu zrostów. Ponadto poprawiają postawę ciała, a także ogólną kondycję chorych. Terapia ma pozytywny wpływ na stan zdrowia, samopoczucie, a przede wszystkim na komfort życia przechodzących ją kobiet.

Sprawdź także:  Znaczenie rehabilitacji w procesie rekonwalescencji po operacji

Jak przebiega rehabilitacja onkologiczna?

Kobieta po mastektomii zwykle potrzebuje indywidualnej terapii, która pozwoli jej zaakceptować nową sytuację. To, jak długo trwa rehabilitacja onkologiczna, zależy od wielu czynników. To długotrwały proces, na który składają się nie tylko ćwiczenia. Warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnych fizjoterapeutów. Ponadto poza zabiegami i wsparciem fizjoterapeutycznym niezmiernie istotne znaczenie ma pomoc psychologiczna.