Twardziną nazywamy zespół dolegliwości związanych z przebiegiem różnorodnych chorób autoimmunologicznych. Daje wiele nieprzyjemnych objawów i jest nieuleczalna. Istnieje jednak szereg działań, które pozwalają zmniejszyć dyskomfort pacjenta oraz umożliwić mu funkcjonowanie. Należy do nich profesjonalna rehabilitacja. Jakie metody pomagają w walce z twardziną układową?

Twardzina układowa ogólnoustrojowa – czym jest i jakie są metody rehabilitacji?

Określenie „układowa” wiąże się z ważnymi częściami naszego ciała – narządami wewnętrznymi, skórą oraz powięziami. W przebiegu schorzenia występuje grubienie, twardnienie i bliznowacenie tkanek, pojawia się przewlekły stan zapalny, ograniczenie zdolności motorycznych oraz ból. Ważną część walki ze schorzeniem stanowi fizjoterapia, a w szczególności metody manualne. Podstawą jest kinezyterapia, podczas której pacjent wykonuje ćwiczenia usprawniające bierne – czyli takie, w których to rehabilitant wywołuje określony ruch, a także czynne – wykonywane samodzielnie przez pacjenta pod kontrolą terapeuty. Pomocny okazuje się również masaż, dzięki któremu poprawia się ukrwienie i zmniejsza obrzęk, a ból stopniowo ustępuje.

Twardzina układowa rehabilitacja – przebieg terapii

Rehabilitacja w twardzinie układowej musi być dostosowana do aktualnego stanu pacjenta, a więc rozległości schorzenia i samopoczucia, a jej intensywność zmienia się w zależności od postępów w terapii. We wczesnym stadium stosuje się między innymi drenaż limfatyczny, który stymuluje układ chłonny oraz poprawia przepływ płynów ustrojowych. Metody rehabilitacji w twardzinie układowej zaawansowanej opierają się na uwalnianiu powstających w powięziach napięć i rozluźnianiu zgrubień. Ważnym elementem okazuje się głęboki masaż tkanki łącznej, masaż wirowy oraz praca nad poprawą mobilności stawów, na przykład za pomocą metody Mennella.

Wyżej wymienione metody pomagają poprawić ruchomość w stawach, zwiększyć mobilność klatki piersiowej i tym samym ułatwiają wykonywanie codziennych czynności. Warto mieć na uwadze, że kwestii takiej jak twardzina układowa rehabilitacja powinna być przede wszystkim systematyczna.