Zmiany zwyrodnieniowe, martwica oraz poważne urazy stanowią najczęstsze wskazania do zabiegu ortopedycznego określanego mianem endoprotezoplastyki. Jego celem jest przywrócenie pacjentowi prawidłowej ruchomości i stabilności w obrębie struktur łączących obręcz miedniczną z kością udową. Tak jak w przypadku wielu innych zabiegów ortopedycznych do odzyskania pełnej sprawności przez chorego po operacji stawu biodrowego niezbędna jest specjalistyczna rehabilitacja. Sprawdź, na czym dokładnie polega i kiedy można rozpocząć jej wdrożenie.

Na czym polega i jak przebiega rehabilitacja po operacji stawu biodrowego?

Po endoprotezoplastyce bardzo często dochodzi do osłabienia mięśni zlokalizowanych w okolicy miednicy oraz zaburzenia wzorcu chodu. Ćwiczenia przyspieszające powrót pacjenta do sprawności fizycznej zazwyczaj rozpoczyna się już w drugiej lub trzeciej dobie po zabiegu. Rehabilitacja po operacji stawu biodrowego jest niezwykle istotna, ponieważ dzięki niej chory może odbudować siłę mięśniową, poprawić elastyczność tkanek w okolicy blizny pooperacyjnej oraz nauczyć się funkcjonować tak, by chronić zoperowany staw biodrowy przed nadmiernym przeciążeniem. Ważne jest, aby terapia fizjoterapeutyczna była dostosowana do indywidualnych możliwości i potrzeb zdrowotnych pacjenta, a także do jego ogólnego stanu zdrowia.

Jak długo trwa rehabilitacja po operacji stawu biodrowego?

Początkowo ćwiczenia koncentrują się głównie na zmniejszeniu dolegliwości bólowych oraz wzmocnieniu siły mięśniowej w obrębie miednicy. W późniejszym okresie mają za zadanie przywrócenie prawidłowego wzorca chodu oraz zapobieganie obluzowaniu protezy. O tym, jak długo powinna trwać rehabilitacja po operacji stawu biodrowego, decyduje lekarz ortopeda. Zazwyczaj jest to jednak perspektywa co najmniej kilku tygodni lub miesięcy ćwiczeń realizowanych w domu bądź w gabinecie fizjoterapii. Ważnym elementem powrotu do pełnej sprawności jest też znormalizowanie masy ciała, noszenie wygodnego obuwia oraz wprowadzenie umiarkowanej aktywności fizycznej.