Nieprawidłowe ułożenie kolan stanowi jedną z najczęstszych wad kończyn dolnych. Pierwsze objawy zazwyczaj zaczynają się uwidaczniać u dzieci w wieku przedszkolnym i jest to najlepszy moment na zgłoszenie się do ortopedy, a następnie do rehabilitanta. Sesje z fizjoterapeutą powinny być uzupełnione o dodatkową aktywność sportową, dzięki której efekty terapii zostaną wzmocnione i utrwalone. Zapewnienie dziecku profesjonalnej, wielopłaszczyznowej rehabilitacji w większości przypadków pozwala całkowicie wyleczyć wadę koślawych kolan.

Koślawe kolana u dzieci – przyczyny i objawy

Wada może mieć charakter wrodzony, ale może również powstać w wyniku różnego rodzaju urazów czy przeciążeń. Za główne przyczyny występowania koślawych kolan można uznać m.in.:

– nieprawidłowo wyleczone złamania kości udowej lub piszczeli,

– inne choroby kości, stawów i mięśni (np. krzywica, choroba zwyrodnieniowa stawów, porażenie mięśni, płaskostopie), w następstwie których może pojawić się problem koślawych kolan,

– zbyt szybki rozwój dziecka, skutkujący np. nieprawidłowym rozłożeniem ciężaru czy zaburzeniami we wzroście kości,

– zbyt duża masa ciała.

Koślawe kolana układają się w charakterystyczny kształt litery X. Ważnymi objawami, które powinny przekonać rodziców do zabrania dziecka do rehabilitanta, są również: chwiejny chód oraz pojawienie się dolegliwości bólowych.

Rehabilitacja dzieci z wadą koślawych kolan

W przypadku wystąpienia takiego schorzenia jak koślawe kolana ćwiczenia korekcyjne stanowią główny element rehabilitacji. Fizjoterapeuta dla każdego podopiecznego przygotowuje specjalny zestaw ćwiczeń dopasowanych do wieku małego pacjenta, a także stopnia zaawansowania choroby. Treningi powinny być wykonywane zarówno podczas sesji z terapeutą, jak i w ramach ćwiczeń domowych. Dzieci w wieku przedszkolnym zazwyczaj chętnie biorą udział w rehabilitacji, ponieważ może mieć ona formę zabawy. Przykładowymi ćwiczeniem są np.: skakanie z piłką umieszczoną między kolanami, wstawanie ze skrzyżowanymi nogami z pozycji siadu po turecku.

Co ważne, najlepsze efekty przynosi rehabilitacja wielopłaszczyznowa. Warto więc zachęcić dziecko do dodatkowych aktywności, np. gimnastyki korekcyjnej, jazdy konnej czy pływania. Należy też skupić się na leczeniu zachowawczym, polegającym np. na zmniejszeniu nadwagi czy unikaniu długich spacerów.