Pandemia COVID-19 oprócz licznych zmian w codziennym funkcjonowaniu mieszkańców większości krajów na ziemi, przyniosła również wiele powikłań, nierzadko zostających na stałe z osobą, która przechodziła wirusa. Wiele osób, które borykają się z przykrymi dolegliwościami po chorobie nie wie, że można z nimi walczyć. Jak wygląda rehabilitacja po Covid?

Możliwe powikłania po przejściu Covid-19

Wśród najczęściej występujących powikłań po wirusie występują:

– trudności z oddychaniem,

– obniżona odporność i sprawność organizmu,

– znacznie zmniejszona wydolność i pojemność płuc,

– bóle mięśniowo-stawowe lub uczucie kłucia,

– problemy neurologiczne i kardiologiczne.

Niezależnie od tego, jaka dolegliwość dotyczy konkretnego pacjenta, podjęcie rehabilitacji może znacznie przyspieszyć lub umożliwić powrót do sprawności.

Rehabilitacja po Covid – na czym polega?

Rehabilitacja po Covid ma na celu przywrócenie pacjentowi wszystkich zdolności sprzed choroby oraz poprawę wydolności zarówno krążeniowej, jak i wydolnościowej. Zależnie od charakteru i nasilenia problemu stosuje się między innymi inhalację, ćwiczenia ogólnosprawnościowe czy masaże lecznicze. Specjalista formułuje także odpowiednie zalecenia, do których stosowanie się na co dzień pozwoli polepszyć swoje samopoczucie. W razie potrzeb oferuje się również psychoterapię i doraźne wsparcie psychologiczne.

Kiedy rehabilitacja po Covid?

Rehabilitacja może być prowadzona stacjonarnie w gabinecie rehabilitacyjnym lub w domu pacjenta. Kwalifikuje się do niej na podstawie wykonanych badań i skierowania lekarskiego, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z niej również odpłatnie, kiedy pacjent czuje taką potrzebę. Wskazaniem do podjęcia rehabilitacji mogą być dowolne ze wspomnianych już dolegliwości, które odczuwa większość osób, które przechodziły Covid-19. W szczególności duszności i trudności z oddychaniem świadczą o tym, że konieczna jest rehabilitacja. Covid to groźna choroba, której skutki nie wiadomo, w jakim dokładnie stopniu da się odwrócić. Kroki w kierunku przywracania sprawności należy zatem podejmować jak najszybciej, nawet kilka tygodni po przebyciu wirusa.