rehabilitacja-w-domu-gabinecie

Zespoły bólowe kręgosłupa, stany zapalne stawów, przebyte urazy i kontuzje – to najczęstsze powody, z którymi pacjenci zgłaszają się do gabinetów fizjoterapeutycznych na ćwiczenia rehabilitacyjne. W sytuacji, kiedy chory nie ma możliwości dotarcia do placówki stacjonarnej, może zdecydować się na zajęcia w warunkach domowych. Komu dokładnie przysługuje rehabilitacja w domu i jakie są jej najważniejsze zalety? Czy fizjoterapia z dojazdem może być tak samo skuteczna, jak rehabilitacja w gabinecie? Sprawdzamy!

Czym jest i jak wygląda rehabilitacja domowa?

Ćwiczenia rehabilitacyjne stanowią niezwykle ważną formę terapii. Zarówno rehabilitacja w domu, jak i w gabinecie, wpływa pozytywnie na poprawę jakości życia pacjenta oraz pomaga mu w odzyskaniu sprawności fizycznej utraconej na skutek choroby, wypadku czy kontuzji. Wskazaniem do jej rozpoczęcia są nie tylko choroby narządu ruchu wpływające na pogorszenie funkcjonowania chorego, ale także różnego rodzaju stany pourazowe, pooperacyjne itp.

Ćwiczenia wykonywane pod okiem fizjoterapeuty w domowych warunkach to dla wielu pacjentów większy komfort, a także sposób na zredukowanie stresu związanego z bolesnym dochodzeniem do sprawności. Do najczęstszych zabiegów fizjoterapeutycznych przeprowadzanych w domu chorego zalicza się terapię manualną, masaże lecznicze, kinezyterapię oraz elektroterapię. Metody te mają nie tylko przyspieszyć powrót do zdrowia, ale także zniwelować ból towarzyszący niektórym jednostkom chorobowym (np. dyskopatii czy chorobie zwyrodnieniowej stawów).

Czy każdy może skorzystać z rehabilitacji w domu?

Ćwiczenia rehabilitacyjne w warunkach domowych są przeznaczone między innymi dla pacjentów, którzy nie poruszają się samodzielnie i nie mają możliwości samodzielnego dotarcia do stacjonarnej placówki fizjoterapeutycznej. Z rehabilitacji w domu często korzystają osoby starsze, niepełnosprawne, a także po ciężkich urazach i poważnych operacjach. Zabiegi przeprowadzane bezpośrednio w domu pacjenta stają się coraz popularniejsze i mogą stanowić doskonałe uzupełnienie terapii realizowanej przez gabinet fizjoterapii.