Presoterapia jest masażem pneumatycznym lub kompresyjnym. Polega na wywieraniu kontrolowanych ucisków na ciało dzięki specjalnym mankietom ze sprężonym powietrzem. Taka stymulacja naczyń limfatycznych oraz krwionośnych powoduje, że znacznie poprawia się cyrkulacja płynów ustrojowych, co daje pozytywny efekt w postaci przyspieszenia metabolizmu.
Co to jest presoterapia?
Zabieg presoterapii polega na masażu uciskowym określonej partii ciała. Dzięki takiemu drenażowi limfatycznemu można pomóc osobom z zastojami i obrzękami związanymi z zaburzeniami cyrkulacji chłonki. Masaż opiera się na wywieraniu ucisku na ciało za pomocą specjalnie dobranych mankietów, w których znajduje się sprężone powietrze. Kompresja przebiega w kierunku od najdalej do najbliżej położonych serca części ciała. Przypomina to metodykę wykonywania masażu klasycznego. Różnica polega jednak na tym, że bodźcem wywołującym pożądane zmiany jest fala powietrzna pod właściwym ciśnieniem.
Presoterapia – przeciwwskazania i wskazania
Taki masaż jest zalecany do wielu różnych schorzeń i dysfunkcji. Główne obejmują przede wszystkim zaburzenia cyrkulacji chłonki, otyłość, redukcję blizn, regenerację mięśni po urazach oraz profilaktykę zakrzepowo-zatorową. Presoterapia jest również wskazana w niektórych defektach estetycznych, do których zalicza się m.in. wspomaganie po zabiegu odsysania tłuszczu, cellulit i modelowanie sylwetki.
Warto jednak pamiętać, że masaż ten, jak każdy inny zabieg posiada przeciwwskazania do jego wykonania. Obejmują m.in. ciążę, menstruację, ciężkie choroby nerek, padaczkę i rozrusznik serca. W sytuacji występowania chorób nowotworowych to lekarz podejmuje decyzję o wskazaniu do kompresjoterapii.
Presoterapia – efekty zabiegu
Efektem zabiegu jest przede wszystkim poprawa cyrkulacji wewnątrzustrojowych płynów. To natomiast pozytywnie wpływa na metabolizm, powodując znacznie sprawniejsze zaopatrywanie tkanek w substancje odżywcze przy równoczesnym usuwaniu z nich zbędnych metabolitów.
Presoterapia – ile zabiegów?
Zabiegi można przeprowadzać codziennie, co 2 dzień lub 1 – 2 razy w tygodniu. Zaleca się stosowanie serii 10-15 zabiegów. Jedna seria powinna wynosić ok. 30 zabiegów.