Choć praca w biurze powszechnie jest postrzegana jako mniej obciążająca i ryzykowna niż fizyczna, to jednak nawet w sterylnych gabinetach może dojść do urazów, które negatywnie odbiją się na zdrowiu. Sprawdźmy, na jakiego rodzaju kontuzje narażone są osoby zatrudnione w takich miejscach.

Negatywne skutki pracy biurowej

W biurze zazwyczaj pracuje się przy komputerze i to właśnie najczęstszy powód urazów oraz nieprzyjemnych dolegliwości w postaci bólu pleców, karku czy głowy. Pojawia się on na skutek długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej, która jest też przyczyną zaokrąglenia pleców i trudności z oddychaniem czy nadmiernego wysunięcia głowy przed szyję. Często występujące podczas wykonywania obowiązków biurowych kontuzje to również zespół cieśni nadgarstka oraz łokieć tenisisty, które są efektem nieprawidłowego ułożenia dłoni na klawiaturze lub myszce komputerowej.

Najczęstsze urazy, do których dochodzi w biurze

Nie tylko wspomniane wcześniej siedzenie przy komputerze powoduje zdrowotny dyskomfort, gdyż zdarza się, że kontuzje w pracy w biurze są efektem nagłego i niespodziewanego zdarzenia. Przykładem jest poślizgnięcie się, upadek, spadający przedmiot, który uderzy daną osobę, lub podniesienie czegoś ciężkiego. Takie sytuacje skutkują naderwaniem i naciągnięciem mięśni, urazami stawów i więzadeł, skręceniami, zwichnięciami czy krwiakami, obrzękami i oczywiście bólem.

Sprawdź również: 3 zalety porannej gimnastyki

Jak zapobiegać urazom w pracy biurowej?

Wiadomo, że całkowita eliminacja ryzyka wystąpienia kontuzji nie jest możliwa, jednak można nieco zmniejszyć prawdopodobieństwo ich pojawienia się głównie przez organizację bezpiecznego stanowiska pracy. Ponieważ urazy w biurze bardzo często są efektem długotrwałej pozycji siedzącej, należy zadbać o ergonomiczne fotele, odpowiednie oświetlenie i dopasowaną do wzrostu wysokość biurek. Ważna jest również profilaktyka w postaci regularnych przerw, podczas których warto wykonać kilka prostych ćwiczeń rozluźniających napięte mięśnie i poprawiających ruchomość stawów.