Pływanie to sport, który w powszechnej opinii jest zdrowy dla naszego kręgosłupa i pomaga w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała, a nawet zwalcza niektóre dolegliwości bólowe. Efekty pływania docenili również fizjoterapeuci, którzy zalecają je swoim pacjentom. Jakie korzyści z pływania są według nich największe?

Wpływ pływania na kręgosłup

Pływanie odciąża kręgosłup i aparat ruchu. Podczas uprawiania tego sportu uaktywniają się stawy międzykręgowe, dzięki czemu kręgosłup staje się bardziej ruchomy. Tym samym zwiększa się amortyzacja i ruchomość całego szkieletu. Ponadto jak każda aktywność fizyczna również pływanie wzmacnia układ oddechowy i poprawia funkcjonowanie układu krążenia. W wodzie łatwiej jest wykonywać wiele ruchów, które np. dla seniorów lub osób otyłych byłyby niemożliwe do wykonania. Co ważne ćwiczenia te nie są bolesne. Efekty pływania to także korekcja wad postawy u dzieci. Fizjoterapeuci zalecają rehabilitację w basenie osobom, które zmagają się z bólami przeciążeniowymi kręgosłupa.

Wady i zalety pływania

Poszczególne dolegliwości bólowe wymagają konkretnych ćwiczeń w wodzie. Styl grzbietowy zalecany jest na ból kręgosłupa w odcinku szyjnym. Pływanie na plecach poprawia siłę mięśni brzucha, rozluźnia mięśnie karku i zwiększa elastyczność szyi. Z kolei kraul wzmacnia mięśnie grzbietu i karku, przyczyniając się do utrzymania prawidłowej postawy. Ten styl zalecany jest w razie bólu w odcinku lędźwiowym. Trudno natomiast mówić o wadach pływania. Wynikają one bowiem z nieprawidłowej techniki pływackiej. Nienaturalne wygięcie szyi podczas pływania żabką może pogłębić ból w odcinku szyjnym lub lędźwiowym.

Pływanie rehabilitacyjne

Przeciwwskazaniem do pływania są więc niedostateczne umiejętności pływackie. Dlatego, aby w pełni docenić i zyskać same korzyści z pływania, warto skonsultować się z fizjoterapeutą. Pomoże od dobrać taki zestaw ćwiczeń, które będą odpowiednie do źródła i natężenia bólu kręgosłupa. Ponadto podpowie, jak się prawidłowo poruszać. Dobrze opanowana technika pływania przyniesie oczekiwane rezultaty.