Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty – instrukcja obsługi

Boli Cię kręgosłup? Doznałeś urazu i chcesz wrócić do sprawności? Chcesz zapewnić specjalistyczną rehabilitację ciężko chorej osobie? A może potrzebujesz fachowej oceny i zestawu ćwiczeń dla swojego dziecka? Jeżeli z jakiegoś powodu potrzebujesz pomocy fizjoterapeuty – zadzwoń pod numer 692-537-153. Rehabilitanci Reha Expert udzielą Ci fachowych świadczeń zdrowotnych z zakresu fizjoterapii w naszym gabinecie lub w miejscu zamieszkania! Wyjaśniamy krok po kroku jak wygląda u nas pierwsza wizyta u fizjoterapeuty oraz ewentualna późniejsza rehabilitacja.

Krok 1 – skontaktuj się z nami

Istnieje kilka możliwości skontaktowania się z Reha Expert. Można to zrobić wybierając numer telefonu 692-537-153, wysyłając maila lub zapytanie poprzez formularz kontaktowy lub zamawiając bezpłatne połączenie. W przypadku tego ostatniego wystarczy zostawić nam swój numer telefonu, a oddzwonimy jak najszybciej.
Podczas rozmowy telefonicznej prosimy o udzielenie podstawowych informacji. Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć co dolega pacjentowi – czy jest to schorzenie ortopedyczne, neurologiczne, a może jest dopiero w trakcie diagnozy? Dzięki temu będziemy w stanie przydzielić najlepszego fizjoterapeutę, który specjalizuje się w danej dziedzinie. Kolejną informacją jest wiek pacjenta i ogólny poziom sprawności. Jeżeli dojazd do gabinetu stanowi problem, dojedziemy pod wskazany adres. Przyjedziemy zarówno do domu chorego, jak i do szpitala czy ZOLu (za wiedzą zgodą kierownika placówki). Dostosujemy się również do preferencji godzinowych pacjenta – pracujemy od 8 do 20 od poniedziałku do piątku. W wyjątkowych sytuacjach możemy umówić wizytę poza godzinami pracy.

Po uzgodnieniu terminu (zazwyczaj z 2,3-dniowym wyprzedzeniem, choć zdarza się termin nawet tego samego dnia), miejsca świadczenia usługi oraz przydzieleniu odpowiedniego terapeuty – jesteśmy umówieni! Jeżeli wydarzy się coś nieprzewidzianego i będziesz musiał odwołać wizytę – nie ma problemu. Prosimy jednak o poinformowanie nas o tym fakcie jak najwcześniej, najlepiej minimum dzień wcześniej. Z naszej strony staramy się zawsze dochowywać terminów i być punktualnymi. W przypadku wizyt domowych prosimy jednak o kwadrans wyrozumiałości – sytuacja na drodze bywa nieprzewidywalna…

Krok 2 – przygotuj się do wizyty

Jeżeli to Twoja pierwsza wizyta, nie byłeś wcześniej u lekarza i nie masz dokumentacji choroby, ani badań obrazowych – nic nie szkodzi. Fizjoterapeuci są od niedawna samodzielnym zawodem medycznym. Oznacza to, że mają możliwość diagnostyki pacjenta na podstawie badania fizjoterapeutycznego oraz zlecania konkretnych zabiegów z zakresu rehabilitacji ruchowej, masażu, bądź fizykoterapii. Jeżeli Twoja dolegliwość była już wcześniej diagnozowana i posiadasz dokumentację medyczną – przygotuj ją, proszę przed wizytą.
W miarę możliwości prosimy też o nie przyjmowanie lekarstw przeciwbólowych w dniu wizyty. Jeżeli ból jest zbyt silny i analgetyki są niezbędne – poinformuj o tym terapeutę, by ich działanie nie zaciemniało testów diagnostycznych. Prosimy także o nie spożywanie obfitych posiłków na 1-2 godziny przed wizytą. W przypadku wizyty domowej będziemy potrzebować nieco wolnego miejsca do ćwiczeń lub terapii manualnej. Przenośny stół do masażu ma 180cm x 60-80cm. Nie zawsze go jednak rozkładamy – w przypadku ćwiczeń ruchowych często ćwiczymy na łóżku, krześle lub karimacie.

Krok 3 – wizyta

Pierwsza wizyta rozpoczyna się zawsze od dokładnego wywiadu i badania fizjoterapeutycznego. Musimy mieć pewność, że nie ma przeciwwskazań do naszych działań. Dokładna diagnostyka problemu pozwala nam także zaproponować odpowiednią formę terapii – ćwiczenia ruchowe, masaż lub terapię manualną. Ważnym elementem jest wyznaczenie celów terapii. Dla osób z problemami kręgosłupa może to być np. dzień bez bólu, dla chorego po udarze przejście z pokoju do kuchni, a dla osoby starszej poprawa ogólnej mobilności.
Jeśli mamy już wywiad, badanie, określiliśmy cele i wybraliśmy rodzaj terapii – działamy! Prowadzone przez nas zabiegi są zawsze dostosowane do aktualnego stanu pacjenta, jego potrzeb i możliwości. Jeżeli nie jesteś przekonany do danej formy terapii – zawsze możesz poprosić terapeutę o zmianę konkretnego ćwiczenia.

Krok 4 – zakończenie lub kontynuacja terapii

Na koniec określamy dalszy program rehabilitacji. Czasami jedna wizyta będzie wystarczająca, by osiągnąć cel (np. zlikwidować napięcie mięśniowe, będące przyczyną bólu pleców). Innym razem konieczna będzie seria kilku zabiegów (np. przy bólach promieniujących do kończyn). Zdarza się, że rehabilitacja będzie kontynuowana 10 lub więcej razy (np. po złamaniach czy endoprotezach). W ciężkich stanach na osiągnięcie efektu może być potrzebne wiele miesięcy (np. samodzielne chodzenie po udarze mózgu lub wybudzenie ze śpiączki). W zależności od potrzeb i oczekiwań zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą pakietową w zakładce cennik. Przyjmujemy płatności gotówką oraz przelewem, a w gabinecie honorujemy także karty płatnicze. Za wszystkie zabiegi przysługuje możliwość wystawienia faktury. Może to być pomocne, gdy korzystacie Państwo z ubezpieczenia sprawcy wypadku, lub jesteście podopiecznymi fundacji.

 

Autor: Paweł Grzebień – mgr fizjoterapii, terapeuta Bobath, dyplomowany terapeuta PNF

Czytaj także:
Kto to jest fizjoterapeuta?
Kiedy wybrać się do fizjoterapeuty?
Jak wybrać dobrego fizjoterapeutę?