Nie trzeba być zawodowym piłkarzem, by wiedzieć, że sport ten nie należy do delikatnych i zawodnicy często borykają się z poważnymi urazami. Dlatego zaczynając treningi, warto zapoznać się z najczęstszymi kontuzjami, które mogą przytrafić się na boisku, aby móc prawidłowo przygotować się do meczów piłki nożnej i zminimalizować ryzyko bolesnych obrażeń.

Kontuzje stawu kolanowego

Kłopoty z kolanem to zdecydowanie jedne z najczęstszych problemów zdrowotnych charakterystycznych dla tego sportu. W piłce nożnej tego rodzaju urazy powstają z reguły wtedy, gdy zawodnik wykonuje ruch skrętny, a jego stopa zostaje w niezmienionej pozycji. Może to spowodować uszkodzenie łąkotki lub więzadła przedniego krzyżowego. Równie często do kontuzji tego stawu dochodzi w trakcie bezpośredniego kontaktu z rywalem, prowadzącego do różnego rodzaju stłuczeń i obrażeń.

Sprawdź również: Fizjoterapia w piłce nożnej — co musisz o niej wiedzieć?

Urazy ścięgna Achillesa

Dynamiczny i wymagający mecz może też doprowadzić do uszkodzenia ścięgna Achillesa. Najczęstsze kontuzje w piłce nożnej, które dotyczą tej części ciała, powstają na skutek długotrwałego przeciążenia lub też podczas szybkich gwałtownych ruchów, zderzenia z przeciwnikiem czy nieprawidłowego ustawienia nogi. Urazy te należą do jednych z poważniejszych i często niestety kończą się operacją.

Naciągnięcia mięśni

To kolejne struktury ciała zawodników, które są szczególnie narażone podczas meczu. Kontuzje, które powoduje tak żywiołowa gra, jak piłka nożna, mogą objawić się w postaci naciągnięcia, stłuczenia, a nawet zerwania mięśni, czego absolutnie nie wolno lekceważyć, bo może to doprowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych, a nawet do konieczności rehabilitacji.

Inne urazy

Oprócz najczęstszych kontuzji piłkarzom może przytrafić się cała gama innych mniej lub bardziej poważnych obrażeń, wśród których są złamania, zapalenia powięzi podeszwowej, skręcenia kostki, naciągnięcia pachwiny, a nawet wstrząs mózgu. Nie wszystkich oczywiście da się uniknąć, jednak w wielu przypadkach są one spowodowane brakiem odpowiedniej kondycji i prawidłowej rozgrzewki. Dlatego zawsze należy pamiętać o solidnym przygotowaniu do każdego meczu oraz konsultowaniu każdego urazu z lekarzem.