Urazów i kontuzji można się łatwo nabawić, nie tylko intensywnie uprawiając sport, ale również w czasie codziennych sytuacji związanych z pracą, wiekiem czy zwyczajnym funkcjonowaniem. Ponieważ urazy przeważnie powodują dolegliwości bólowe, zmniejszoną ruchomość i dyskomfort, najlepiej szybko podjąć ich leczenie. Dowiedz się, jakie są najczęstsze schorzenia związane z uszkodzeniami mięśniowo-szkieletowymi.

Zerwane więzadła i naderwane mięśnie

Zerwane więzadła i naderwane mięśnie to jedne z urazów, którymi zajmuje się lekarz ortopeda. Pocieszające dla większości pacjentów jest to, że w razie naderwania mięśnia przeważnie niepotrzebny jest szpital. Ortopedia jednak często leczy tego rodzaju problemy, ponieważ powodują one dyskomfort i utrudniają funkcjonowanie.

Chociaż nie wymagają one natychmiastowego leczenia chirurgicznego, warto sprawdzić, czy wszystko jest w porządku i podjąć odpowiednie działanie. Interwencje chirurgiczne są konieczne jedynie w przypadku całkowitego zerwania np. mięśnia – dochodzi do niego w sytuacji dużych przeciążeń lub wykonywania nagłych ruchów bez odpowiedniej rozgrzewki.

Choroby zwyrodnieniowe, a ortopedia

Choroby zwyrodnieniowe są najczęstszą przyczyną urazów ortopedycznych. Chociaż najczęściej ortopedia nie cofnie już istniejących chorób, może zmniejszać natężenie dolegliwości kłopotliwych dla Pacjentów. Wśród podstawowych objawów tych schorzeń można wymienić ból, sztywność stawu i ograniczenie ruchomości, nasilające się po dłuższym okresie unieruchomienia, np. podczas wstawania z łóżka.

Sprawdź również: Poduszka ortopedyczna – tylko dla osób ze schorzeniami?

Zapalenia stawów – częste urazy ortopedyczne

Zapalenia stawów to urazy ortopedyczne, w których przebiegu obserwujemy zaczerwienienie i wyższą temperaturę skóry nad stawem, ból, obrzęk i sztywność. Zapalenia stawów zaburzają skład i funkcjonalność tkanek łącznych oraz utrudniają funkcjonowanie. Czasami związane są z chorobami autoimmunologicznymi, natomiast innym razem mogą być spowodowane urazami takimi jak złamania. Żeby dowiedzieć się, jaka jest przyczyna problemu, należy udać się do lekarza ortopedy.