Kolano to największy w organizmie człowieka staw charakteryzujący się skomplikowaną budową oraz dużą podatnością na urazy. Warto pamiętać, że nie należy ich bagatelizować, gdyż nieleczone mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Kiedy dochodzi do urazów kolana?

Kontuzje kolana bardzo często przytrafiają się osobom uprawiającym sporty kontaktowe i są wynikiem zderzenia się z innym zawodnikiem. Dotyczą też narciarzy, snowboardzistów oraz biegaczy. Sport nie jest jednak jedyną przyczyną urazów tego stawu, ponieważ ból kolana może dotknąć również tych, którzy nie są zwolennikami nadmiernego ruchu. W takich przypadkach nawet niewielka aktywność fizyczna, która następuje po długotrwałym siedzeniu, może doprowadzić do wymagającej leczenia kontuzji. Częstym powodem wizyty o ortopedy czy fizjoterapeuty jest również uraz kolana po upadku, który może przydarzyć się właściwie każdemu, niezależnie od stylu życia i kondycji fizycznej.

Jakie urazy kolana zdarzają się najczęściej?

Wewnętrzne uszkodzenie stawu kolanowego często objawia się problemem z łąkotką. Do uszkodzenia łąkotki dochodzi z reguły na skutek gwałtownego wyprostowania nogi przy jednoczesnej rotacji lub też na skutek związanych z wiekiem zmian zwyrodnieniowych. Często występującym urazem jest też skręcenie stawu kolanowego, które w zależności od stopnia uszkodzenia mających chronić staw przed nieprawidłowymi ruchami wiązadeł wymaga leczenia farmakologicznego, rehabilitacyjnego lub operacyjnego. Osoby po 45 roku życia regularnie wykonujące tę samą czynność (dotyczy to np. biegaczy) są narażone na zapalenie ścięgna, które objawia się bólem umiejscowionym pod i nad kolanem. W takich przypadkach zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej oraz korzystanie z opaski uciskowej. Na skutek silnego uderzenia w staw kolanowy lub słabych mięśni czworogłowych dochodzi często do powodującego ból i obrzęk zwichnięcia rzepki. Taki uraz leczy się za pomocą odpowiedniej rehabilitacji, w cięższych przypadkach wykonuje się natomiast zabieg artroskopii.

Sprawdź również: Jakie są najczęstsze kontuzje wśród biegaczy?

Zapobieganie urazom kolana

Co jasne, nie da się całkowicie wyeliminować ryzyka kontuzji stawu kolanowego – można je jednak zmniejszyć. W tym celu warto zadbać o kondycję fizyczną i wzmocnienie mięśni, pamiętać o rozgrzewce przed treningami oraz zakładaniu specjalnych ochraniaczy w trakcie uprawiania sportów walki.