Współczesna fizjoterapia stosuje wiele metod, pozwalających prowadzić skuteczną rehabilitację pacjentów cierpiących na różnorodne schorzenia układu ruchu. Jedną z nich są zabiegi falą uderzeniową. Opinie pacjentów o tej metodzie są bardzo pochlebne. Na czym ona dokładnie polega, wyjaśniamy w tym artykule.

Czym jest fala uderzeniowa?

Mianem fali uderzeniowej określa się falę mechaniczną, mającą niewielką częstotliwość. Wytwarzana jest ona w krótkim czasie pod wysokim ciśnieniem i ma zdolność przenikania do kilku centymetrów pod skórę, trafiając bezpośrednio w miejsce poddawane rehabilitacji. Zabiegi falą uderzeniową fizjoterapia wykorzystuje jako środek łagodzący problemy bólowe, przeciwdziałający stanom zapalnym, pobudzający krążenie krwi, a także relaksujący.

Wiele osób jednak zastanawia się czy taka metoda rehabilitacji boli. To częste pytanie, szczególnie wśród chorych, którzy jeszcze nigdy z niej nie korzystali. Nie ma powodów do obaw – co prawda podczas zabiegu może pojawić się ból, ale fala uderzeniowa jest całkowicie bezpieczna i nieinwazyjna.

Jak przebiega zabieg falą uderzeniową?

Do rehabilitacji wykorzystywane jest specjalistyczne urządzenie, emitujące fale. Przed przystąpieniem do zabiegu, fizjoterapeuta przeprowadza wywiad z pacjentem, analizuje wyniki badać oraz określa miejsca, które mają być poddane działaniu fali. Głowicę urządzenia emitującego fale pokrywa się żelem, po czym przykłada do miejsca leczonego falą uderzeniową. Czy boli ten zabieg, czy nie, zależy w dużej mierze od charakteru schorzenia oraz zastosowanych parametrów.

W przypadku takich problemów jak m.in. zmiany zwyrodnieniowe stawów, bóle kręgosłupa, łokieć tenisisty, zapalenie ścięgien czy ostrogi piętowe jak najbardziej wskazany będzie zabieg falą uderzeniową. Cena takiej rehabilitacji nie jest wygórowana i zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych za pojedynczy zabieg. Trzeba pamiętać, że ta metod rehabilitacji wymaga skierowania od lekarza. Dla uzyskania jak najlepszych efektów należy wykonać od trzech do dziesięciu zabiegów w kilkudniowych odstępach.