Punkty spustowe to niewielkie, wyczuwalne punkty w obrębie brzuśca mięśniowego, powięzi czy ścięgien. Najczęściej powstają w miejscach narażonych na wzmożone przeciążenia i mogą przybierać formę aktywną lub utajoną. Ich uwolnienie w trakcie zabiegu fizjoterapii pomoże złagodzić lub całkowicie wyeliminować dolegliwości bólowe czy też powstające w całym ciele napięcia.

Podział i objawy punktów spustowych

W formie utajonej punkt spustowy nie daje samoczynnych objawów klinicznych, a wyczuć go można tylko w wyniku ucisku. Nie oznacza to jednak, że nie wpływa na prawidłowe wzorce ruchowe – nawet taka forma może powodować ograniczenia motoryczne. Zupełnie inaczej zachowuje się punkt spustowy aktywny, odpowiedzialny za obecne dolegliwości. Ten drugi typ może wywoływać zarówno miejscowy, jak i odległy ból, odczuwalny bez wpływania na niego uciskiem. Nie powinniśmy więc być zdziwieni, jeśli terapeuta w przypadku bólu głowy czy pachwiny zastosuje terapię punktów spustowych na zupełnie innym obszarze ciała, np. na plecach czy pośladku. Związane z nimi zaburzenia mogą powodować osłabienie i sztywność mięśni oraz ograniczenie zakresu ruchów.

Punkty spustowe w fizjoterapii

Technika punktów spustowych opiera się na odnalezieniu i uwolnieniu nadwrażliwych napięć. Terapeuta sprawdza nie tylko mięśnie, ale także więzadła, okostną czy ścięgna, gdzie również mogą być zlokalizowane punkty. Ważną kwestią jest odnalezienie tego najbardziej aktywnego, który wywołuje odczuwalne dolegliwości oraz promieniuje na inne części ciała. Dzięki temu, w dalszej części zabiegu terapeuta może kolejno eliminować mniejsze napięcia i stopniowo doprowadzać pacjenta do zdrowia. Przed przystąpieniem do terapii specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad – bada pacjenta za pomocą techniki palpacyjnej, czyli poprzez uciskanie poszczególnych obszarów oraz sprawdza sposób poruszania.

Punkty spustowe nie odpowiadają oczywiście za wszelkie dolegliwości bólowe w obrębie mięśni czy powięzi. Bez wątpienia warto je jednak wyeliminować i tym samym uwolnić ciało od niepożądanych napięć.