Złamanie rzepki zdarza się niezwykle rzadko, ale zawsze warto być czujnym, by odpowiednio wcześnie zareagować. Szybkie wdrożenie leczenia oraz rehabilitacji pozwoli wrócić do sprawności w krótkim czasie bez stosowania bardzo inwazyjnych zabiegów. Jak powinna przebiegać rehabilitacja po złamaniu rzepki i na co zwracać uwagę?
Złamanie rzepki – szybka terapia i rehabilitacja
Rehabilitację rzepki należy rozpocząć po konsultacji ze specjalistą, który doradzi optymalną terapię. Niekiedy zdarza się, że kuracja zaczyna się już w momencie, gdy noga znajduje się jeszcze w gipsie. W tej sytuacji najczęściej poleca się tak zwaną fizykoterapię, czyli metodę opartą o działanie na przykład pola magnetycznego lub też łagodne leczenie ruchem. Równocześnie należy wprowadzić odpowiednie ćwiczenia obejmujące sąsiadujące stawy, by zapobiegać przykurczom.
Po zdjęciu gipsu konieczne staje się stopniowe zwiększanie zakresu wykonywanych ruchów. Podstawową kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę, jest dostosowanie terapii do samopoczucia pacjenta oraz tempa, w jakim zrasta się rzepka w kolanie. Dotknięta złamaniem osoba powinna zdecydowanie ograniczyć codzienne aktywności i przestrzegać zaleceń rehabilitanta.
Zabiegi stosowane podczas rehabilitacji po złamaniu rzepki
Zakres wykonywanej terapii powinien zdecydowanie zwiększyć się po zdjęciu gipsu. Od tego momentu stosuje się rozszerzoną rehabilitację, czyli zabiegi, takie jak krioterapia, laseroterapia oraz elektrostymulacja. Krioterapia ma za zadanie przede wszystkim złagodzić nieprzyjemne dolegliwości bólowe, obrzęki i stany zapalne. Laseroterapia znacznie przyspiesza proces gojenia się uszkodzonych tkanek, a elektrostymulacja ma na celu systematyczne zwiększanie siły mięśniowej.
Warto mieć więc na uwadze konieczność włączenia terapii wspierającej powrót do sprawności kompleksowo, a nie tylko skupianie się np. na zwiększaniu stopnia ruchliwości. Łączone zabiegi sprawią, że rehabilitacja po złamaniu rzepki przebiegnie szybko, a w przyszłości dolegliwości nie wrócą.