Skolioza wczesnodziecięca, czyli skrzywienie kręgosłupa to przypadłość, która dotyka najmłodszych pacjentów. Wady postawy u dzieci starszych wynikają między innymi z ich trybu życia. Przyczyną mogą być także choroby tkanki łącznej. Istnieją metody, które skutecznie leczą skoliozę.

Wady postawy u dzieci – diagnoza

Skoliozę rozpoznaje się na podstawie kształtu kręgosłupa, który układa się w literę S. Dochodzą do tego inne wady postawy u dzieci, dotkniętych skoliozą – przesunięcie barku, wystające łopatki, asymetria w talii, czy w przypadkach bardziej zaawansowanych nierówna długość nóg. Aby ocenić stan zaawansowania skoliozy, należy wykonać badanie RTG. Przy pomocy metody Cobba wyróżnia się 4 stopnie skoliozy zależne od kąta skrzywienie kręgosłupa. O skoliozie mówimy, kiedy skrzywienie wynosi co najmniej 10 stopni. Zaleca się rehabilitację ze względu na negatywne konsekwencje, jakie niesie nieleczona skolioza u dzieci. Ćwiczenia mają za zadanie wzmocnienie mięśni.

Skolioza u dzieci – rehabilitacja

Leczenie skoliozy u dzieci jest konieczne, ponieważ w okresie wzmożonego wzrostu wada mogłaby się pogłębiać. Dlatego proces rehabilitacji warto rozpocząć jak najwcześniej. Program ćwiczeń powinien być dobrany pod kątem wzmocnienia mięśni stabilizujących postawę ciała dziecka. Jedynie doświadczony fizjoterapeuta dobrze ustali plan ćwiczeń, a także oceni prawidłowość ich wykonywania. Rehabilitacja na basenie to również dobry pomysł w sytuacji, gdy u dziecka zdiagnozowana została skolioza. U dzieci ćwiczenia w wodzie przynoszą bardzo dobre efekty pod warunkiem, że są poprawnie dobrane do stanu pacjenta.

Inne metody leczenia skoliozy

Ćwiczenia i rehabilitacja są najbardziej skuteczne w lżejszych przypadkach skrzywienia kręgosłupa. Korekcję wad postawy w zakresie skrzywienia w przedziale 20 – 40 stopni zapewni gorset ortopedyczny. Ortezę dziecko nosi codziennie, a dzięki systematycznemu stosowaniu może poprawić się jego postawa. Leczenie operacyjne to z kolei inwazyjna metoda, którą stosuje się u dzieci dotkniętych skoliozą II i III stopnia przy skrzywieniu powyżej 40 stopni.