Ból kości ogonowej przy dotyku oraz dolegliwości ze strony kręgosłupa w okolicach pachwin lub stawów biodrowych mogą być oznaką, że u cierpiącej osoby rozwija się kokcygodynia. Co powinnyśmy zrobić, gdy pojawią się takie objawy?
Diagnoza – coccygodynia
Uporczywy oraz długotrwały ból kości ogonowej przy siadaniu i wstawaniu powinien skłonić pacjenta do wizyty u specjalisty. Właściwym lekarzem będzie w tym przypadku ortopeda, który ustali przyczynę schorzenia. Nierzadko może to być przebyty uraz kości guzicznej, poród, a nawet przewlekłe zaparcia. Diagnostyka opiera się na manualnych testach ortopedycznych. Po wykluczeniu innych chorób możliwe jest stopniowe łagodzenie dolegliwości, wśród których najbardziej charakterystyczny jest ból kości ogonowej
Ćwiczenia i inne metody walki z bólem
Terapia manualna oraz fizykoterapia to główne metody stosowane w zwalczaniu niepożądanych objawów, jakie niesie ze sobą coccygodynia. Ćwiczenia samodzielnego rozluźniania mięśni dna macicy poprzedza zwykle biofeedback i elektrostymulacja. Wśród innych sposobów łagodzenia dolegliwości warto wymienić zabiegi światłem podczerwonym w rejonie kości ogonowej, zabiegi wewnętrzne lub zewnętrzne (per rectum), blokadę kości krzyżowej i ogonowej oraz masaż. Popularne są także kąpiele jodowo-solankowe.
W domowych warunkach ulgę w bólu może przynieść zgięcie nóg w stawach biodrowych. Ponadto stosuje się także leczenie farmakologiczne. Wszystkie opisane metody mają charakter leczenia zachowawczego i nie wymagają hospitalizacji.
Czynniki ryzyka
Wystąpienie kokcygodynii jest znaczne częstsze u kobiet niż u mężczyzn. Sprzyjają temu urazy okołoporodowe i nadwaga. Osoby z nadwagą mają tendencję do zmiany sposobu siedzenia i przybierania nieprawidłowej postawy ciała. Ponadto brak ruchu i siedzący tryb życia również przyczyniają się do rozwoju tej przypadłości. Podobnie jak długotrwały stres i napięcie związane z depresją.