Masaż tkanek głębokich stosuje się w celu oddziaływania na strukturę oraz ruchomość tkanek miękkich. Opiera się na precyzyjnych, delikatnych ruchach, dobieranych indywidualnie do każdego pacjenta, a jego efekt można odczuć już po pierwszej sesji terapeutycznej. Na czym polega i w jakich przypadkach warto go zastosować?

Masaż głęboki – kiedy okaże się pomocny?

Za pomocą tej metody można przede wszystkim wpływać na stan napięcia mięśniowego oraz powięziowego, wspierać korygowanie wad postawy, a także leczyć różnorodne dysfunkcje narządu ruchu. Stosuje się go w sytuacji, gdy pacjent skarży się na dolegliwości bólowe w mięśniach albo cierpi na rwę kulszową lub biodrową. Fizjoterapeuci wykorzystują masaż głęboki w celu rozluźnienia napięcia mięśni lub przeciwnie – w celu wzbudzenia większego napięcia osłabionych tkanek i tym samym zwiększenia zakresu wykonywanych ruchów.

Jak wygląda wizyta u terapeuty? Techniki w masażu tkanek głębokich

Do tego rodzaju masażu stosuje się bardzo niewielkie ilości lub całkowicie eliminuje środki poślizgowe, które mogłyby zaburzyć zdolności palpacyjne terapeuty. Specjalista wykorzystuje różne części ciała, takie jak łokcie czy przedramiona, natomiast unika się pracy kciukami. Dzięki temu można uzyskać odpowiedni, wyważony poziom nacisku.

Wyróżnia się kilka technik, stosowanych w zależności od rodzaju tkanek oraz zamierzonego efektu. Zalicza się do nich:

– ruch podłużny, praktykowany najczęściej jako przygotowanie do dalszej terapii (polega na przesuwaniu ucisku wzdłuż włókien mięśniowych w stronę siły jego działania),

– dekompresja stawów, która opiera się na równoczesnej pracy na mięśniu i odciąganiu sąsiadujących stawów,

– stymulowanie włókien mięśniowych do skurczu, które stosuje się w celu zwiększenia zakresu wykonywanych ruchów poprzez wzmocnienie napięcia mięśniowego.

Wbrew pozorom, metoda MTG nie należy do technik mocnych czy wyjątkowo bolesnych. Najważniejsza jest dokładna diagnoza lokalizacji źródła problemu oraz spokojna, dokładna palpacja tkanek. Właśnie dlatego może stanowić zarówno skuteczną terapię dolegliwości, jak i dostarczać natychmiastowej ulgi pacjentowi.