Kołnierz ortopedyczny ma za zadanie stabilizować szyję oraz górny odcinek kręgosłupa, a także chronić uszkodzone tkanki przed dodatkowym obciążeniem. Stosuje się go w przypadku poważnych urazów, takich jak dyskopatia, ale też przy dolegliwościach związanych z przykurczami lub nerwobólami szyi czy ramion. Warto jednak mieć na uwadze, że zbyt długie jego noszenie może prowadzić do różnorodnych dysfunkcji i decyzję o jego założeniu zawsze należy skonsultować ze specjalistą.
Kołnierz ortopedyczny półsztywny, sztywny czy miękki? Wskazania do stosowania
Ortezę półsztywną stosuje się u pacjentów z uszkodzeniami więzadeł, mięśni oraz stawów, z chorobami reumatoidalnymi, a także nieprawidłowościami występującymi w krążkach międzykręgowych. W jego skład wchodzi miękka, najczęściej poliuretanowa wkładka, którą można wyjąć w razie potrzeby. Miękki stabilizator pomoże z kolei niwelować ból szyi dzięki utrzymaniu jej w unieruchomieniu. Specjalista może zlecić jego stosowanie w celu stabilizacji podczas rehabilitacji. Kołnierz sztywny najczęściej stosuje się natomiast w razie nagłego urazu w wyniku różnego rodzaju wypadków, na przykład drogowych i podejrzenia daleko idących zmian odcinka szyjnego.
Czy można spać w kołnierzu ortopedycznym?
Konieczność noszenia stabilizatora przekłada się zazwyczaj także na potrzebę usztywnienia szyi w trakcie nocnego odpoczynku. Kołnierz ortopedyczny do spania nie różni się znacząco od tego przeznaczonego do noszenia za dnia, ale jego stosowanie wiąże się z obowiązkiem wprowadzenia pewnych nawyków. W tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe ułożenie ciała w pozycji leżącej. Powinno ono znajdować się w linii prostej, dzięki czemu możliwe jest zachowanie dobroczynnych właściwości kołnierza.
Prawidłowo noszony kołnierz ortopedyczny uchroni przed pogłębianiem się urazów odcinka szyjnego kręgosłupa i rdzenia kręgowego. Dobre jakościowo ortezy łatwo się zakłada oraz zdejmuje, a przede wszystkim są wygodne w użytkowaniu, dlatego nie należy obawiać się tego rodzaju terapii i warto zastosować się do poleceń lekarza.