Regeneracja po kontuzji zajmuje wiele tygodni, a nawet miesięcy. Czas powrotu do dawnej aktywności zależy przede wszystkim od rozległości danego urazu, sposobu leczenia i efektów, jakie ono przynosi. Każdy przypadek należy skonsultować medycznie, ale istnieją pewne kryteria, które pozwalają w ocenie zdolności do uprawiania sportu.

Bezpieczny powrót do sportu po kontuzji

Czynnikiem umożliwiającym sport po kontuzji jest regeneracja uszkodzonych tkanek, przy czym należy mieć na uwadze, że raz uszkodzone tkanki prawdopodobnie nigdy nie powrócą do stanu pierwotnego. Uraz pierwotny zmienia ich jakość i tym samym może ograniczać dotychczasowe funkcje. Ludzki organizm na szczęście umie przystosować się do nowej sytuacji, a proces ten określany jest jako kompensacja. W uproszczeniu – jeśli jedna z tkanek zostaje poważnie uszkodzona lub unieruchomiona, inna może skutecznie przejąć jej rolę. Niestety, to rozwiązanie nie może jednak trwać zbyt długo, gdyż mogłoby doprowadzić do zaburzenia biomechaniki ruchu. Właśnie dlatego zaleca się szybkie wprowadzenie rehabilitacji.

Podstawowe wyznaczniki sprawności

Na czas regeneracji zazwyczaj zaleca się maksymalne ograniczenie ruchu oraz absolutną eliminację intensywnej aktywności fizycznej. Przyjmuje się, że odbudowa tkanek miękkich trwa od 4 do 6 tygodni, co nie oznacza, że po ich upływie kontuzja mija i można już wrócić do treningów. Fizjoterapia sportowa z pewnością przyspieszy powrót do dawnej sprawności, a ostateczną opinię o kondycji pacjenta powinien wydać lekarz po przeprowadzeniu rzetelnej kontroli.

Najważniejszym wyznacznikiem tego, czy możemy już uprawiać dany sport jest brak bólu, zarówno w stanie spoczynku, jak i w czasie wykonywania ćwiczeń. Lekarz sprawdzi też zakres ruchu, a także wszelkie ewentualnie napięcia, jakie występują podczas pobudzania miejsca urazu, ale też współpracujących z nim stawów, mięśni czy powięzi.

Każda osoba intensywnie trenująca dany sport jest narażona na różnorodne kontuzje np. zwichnięcia czy skręcenia. Optymalny czas powrotu do zdrowia i dawnej aktywności pomoże znacznie zmniejszyć ryzyko kolejnych, a także zapewni lepsze samopoczucie oraz wydajność na boisku, bieżni czy korcie.