Już od dłuższego czasu widok osób biegających po parkach, bulwarach czy nawet osiedlach stał się powszechny. Ten zdobywający coraz większą grupę zwolenników sport jest niezwykle popularny zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Pomimo ogromnych korzyści zdrowotnych, niestety niesie za sobą również dość wysokie ryzyko kontuzji, dlatego do treningów warto się dobrze przygotować.

Dlaczego dochodzi do urazów wśród biegaczy?

Najczęstsze urazy biegających powstają na skutek złego przygotowania do treningu (lub jego braku) oraz zbyt częstych, długich i wyczerpujących dystansów niedostosowanych do kondycji oraz indywidualnych predyspozycji biegacza. Do kontuzji może się również przyczynić źle dobrane obuwie, zbyt twarda nawierzchnia, brak doświadczenia, wiek oraz ogólny stan zdrowia czy wcześniejsze urazy. Chcąc, aby bieganie rzeczywiście przyniosło dobre efekty, wszystko to należy brać pod uwagę przed wyruszeniem na trening.

Sprawdź również: Jaki sport nie narazi nas na poważne kontuzje?

Najczęściej spotykane urazy

Choć skutkiem biegania mogą być czasem dolegliwości ze strony lędźwiowego odcinka kręgosłupa, to jednak najczęstsze kontuzje biegacza dotyczą kończyn dolnych, które w tym sporcie są najbardziej eksploatowanymi częściami ciała. Objawiają się urazami kolan, stóp oraz bolesnymi dolegliwościami podudzi i ud. Nie bez przyczyny jedna z najpopularniejszych kontuzji pojawia się zazwyczaj po przebiegnięciu paru kilometrów i nazwana została kolanem biegacza (inaczej zespół pasma biodrowo-piszczelowego). Objawia się bólem po bocznej stronie kolana i czasem może uniemożliwić dalszy trening. Kolejne przypadłości nękające biegaczy to zapalenie ścięgien Achillesa, któremu sprzyjają słabo rozciągnięte mięśnie łydki oraz zapalenie rozcięgna podeszwowego dające objawy w postaci bólu przyśrodkowej części stopy. Osoby biegające doznają również skręceń stawów skokowych oraz tzw. złamań zmęczeniowych, które nie są spowodowane nagłym urazem, tylko długotrwałym przeciążeniem prowadzącym do osłabienia kości. Na wszystkie dolegliwości pojawiające się w czasie biegu lub po jego ukończeniu należy szybko reagować i jeśli chwilowe ograniczenie treningów nie przynosi poprawy, swój stan trzeba koniecznie skonsultować ze specjalistą.