Śmiało można powiedzieć, że informacja dotycząca sprawdzonego gabinetu rehabilitacyjnego jest dziś na wagę złota. W czasach, kiedy mamy do czynienia ze społeczeństwem starzejącym się, a siedzący tryb życia stał się niemal powszechny, coraz więcej osób szuka pomocy u fizjoterapeutów, aby pozbyć się bólu związanego z dysfunkcją narządu ruchu. Podstawę sukcesu stanowi oczywiście dobry specjalista, a odpowiednio wyposażony gabinet to nieocenione wsparcie w pracy z pacjentem.

Najważniejsze wyposażenie gabinetu fizjoterapii

To, co powinno się znaleźć w gabinecie rehabilitacyjnym, zależy oczywiście od rodzaju świadczonych w nim usług. Niektóre zabiegi wymagają fachowego sprzętu, inne polegają na pracy z pacjentem przy pomocy technik manualnych. Zawsze jednak podstawowym elementem wyposażenia jest profesjonalny stół rehabilitacyjny, który musi być wygodny zarówno dla pacjenta, jak i osoby przeprowadzającej zabieg. Dlatego powinien mieć opcję regulacji wysokości, ruchomy zagłówek z otworem na twarz oraz charakteryzować się bardzo stabilną konstrukcją.

Niezbędne akcesoria

Gabinet rehabilitacyjny to miejsce, w którym pacjent często uczy się wykonywania zalecanych ćwiczeń w pozycji leżącej, dlatego musi się w nim znaleźć wygodna mata lub materac do kinezyterapii. Do niektórych ćwiczeń niezbędne będą takie przyrządy jak np. piłki i taśmy rehabilitacyjne, lustra korekcyjne, poduszki sensomotoryczne czy drabinki gimnastyczne.

Komfortowa i bezpieczna przestrzeń

Każdy, kto chce prowadzić placówkę medyczną, musi stosować się do obowiązujących przepisów oraz zapewnić pacjentom odpowiednie warunki. Jeśli chodzi o gabinet fizjoterapii wymogi, jakie powinien spełniać, określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z 26 czerwca 2012 roku. Dotyczą one m.in. przystosowania lokalu do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także niezbędnych instalacji sanitarnych i przestrzegania norm higienicznych. Profesjonalny gabinet rehabilitacji na pewno powinien być przestronny, pozbawiony barier architektonicznych oraz wyposażony w sanitariaty i niezbędne środki dezynfekcyjne.

Wiedza i zaplecze

Dobra opinia to zazwyczaj wystarczająca zachęta do skorzystania z oferty konkretnego fizjoterapeuty. Jeśli dodatkowo gabinet, w którym przyjmuje, jest dobrze wyposażony i przyjazny dla pacjentów, to osób chętnych na terapię nie powinno zabraknąć.