Ból w pięcie zazwyczaj związany jest z przeciążeniem, urazem lub czynnikami, takimi jak noszenie nieprawidłowo dobranego obuwia. Skutki bywają niezwykle nieprzyjemne, a dolegliwość potrafi utrzymywać się długimi miesiącami. Jakie są najczęstsze przyczyny i jak je leczyć?

Ostroga piętowa – nieprzyjemne kłucie w stopie

Jeśli występuje ból pięty przy chodzeniu, jest duże prawdopodobieństwo, że przyczyna to tak zwana ostroga, czyli zapalenie rozcięgna podeszwowego. Występuje na skutek ciągłych przeciążeń i wiąże z przerostem o kilka milimetrów kości piętowej. Powstaje w wyniku noszenia źle dopasowanego obuwia, a często także przez nieprawidłowe stawianie stóp podczas poruszania się. Ostroga może także powodować kłujący ból z tyłu pięty.

Ból w pięcie i problemy z poruszaniem – przyczyny

Ciało człowieka to system powiązanych ze sobą tkanek, dlatego niekiedy zdarza się, że uczucie dyskomfortu w jednym miejscu może mieć swoją przyczynę w zupełnie innym. Właśnie tak dzieje się, gdy pojawia się ból pięty od kręgosłupa. Schorzenie nie jest trudne w diagnostyce, ponieważ pacjent jednocześnie uskarża się też na usztywnienie pleców, problemy z poruszaniem czy ogólne uczucie napięcia mięśniowego. Nie zawsze jednak zauważamy powiązania między problemami zdrowotnymi, dlatego warto korzystać z konsultacji u specjalistów.

Bolesne skurcze mięśni

Ten rodzaj bólu pięty występuje zazwyczaj po nocnym odpoczynku i wiąże się z różnego rodzaju przykurczami. Niekiedy wystarczy „rozchodzić” bolące miejsce, aby nieprzyjemna dolegliwość zniknęła, ale czasami pomocna okazuje się dopiero wizyta u fizjoterapeuty. Jego przyczyny tkwią w utrzymywaniu mięśni oraz sąsiadujących tkanek przez długi czas w bezruchu. Takie objawy może dawać także wspomniane już zapalenie rozcięgna podeszwowego.

Warto pamiętać, że stopy muszą znosić każdego dnia ogromne przeciążenia, dlatego nie powinno się narażać ich na dodatkowe poprzez zakładanie nieodpowiednich butów. Nawet pozornie wyleczony uraz może odnowić się po kilku latach, więc należy pozostać czujnym i szybko reagować.