Zespół cieśni nadgarstka to częsta przypadłość ludzi, którzy wykonują powtarzające się czynności obciążające nadgarstek. Do kategorii tych działań zalicza się m.in. pisanie na klawiaturze, praca w fabryce, jak również regularna jazda na rowerze. Najczęstsze objawy schorzenia to ból w okolicy nadgarstka oraz drętwienie dłoni. Dolegliwości zwykle nasilają się w nocy. Z czasem zaczynają utrudniać, a później uniemożliwiać wykonywanie codziennych obowiązków. Nierzadko choroba rozwija się do stopnia, w którym konieczne jest leczenie chirurgiczne.
Ręka po zabiegu cieśni nadgarstka – postępowanie
Operacja cieśni nadgarstka polega na zwiększeniu przestrzeni w kanale nadgarstka – tam, gdzie wytworzył się stan zapalny. Efekt uzyskuje się, przecinając więzadło poprzeczne. W niektórych przypadkach zamiast do stanu zapalnego dochodzi do przerostu więzadła, będącego konsekwencją obciążeń. Po wykonaniu procedury więzadło zrasta się w prawidłowy sposób. Nie uciska na kanał, ponieważ zostało wydłużone.
Zabieg chirurgiczny można przeprowadzić jedną z dwóch metod: tradycyjnie albo endoskopowo. W zależności od techniki specjaliści dobierają później ćwiczenia. Kiedy zacząć rehabilitację po operacji cieśni nadgarstka? Powinno to nastąpić jak najszybciej, najlepiej już po zdjęciu szwów. Podczas konsultacji fizjoterapeuta może ocenić siłę mięśni w obrębie dłoni oraz zakres jej ruchomości. W kolejnym kroku rozpocznie rozluźnianie całej ręki włącznie z barkiem oraz szyją.
Rehabilitacja po zabiegu cieśni nadgarstka
U osób po operacji cieśni nadgarstka pierwsze ćwiczenia powinny być lekkie, aby nie doszło do nadwyrężenia nadgarstka – a przede wszystkim szwów. W grupie stosowanych technik rehabilitacji można wymienić kinezyterapię oraz fizykoterapię. W ramach tej drugiej wykorzystuje się masaże, mobilizację szwów oraz elektrostymulację. Dobre rezultaty przynosi także terapia różnymi temperaturami (ciepłem albo zimnem). Ponadto coraz częściej rehabilitanci zalecają kinesiotaping. Użycie specjalnego plastra przyspiesza poprawę elastyczności skóry oraz mięśni.
Zobacz artykuł: Jak uniknąć zespołu cieśni nadgarstka?