Na zespół Downa cierpi 1 na 600 urodzonych dzieci. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego zespołu zwiększa się wraz z wiekiem matki. Wiele symptomów tej dolegliwości można jednak ograniczyć, stosując odpowiednie zabiegi rehabilitacyjno-kompensacyjne. Dowiedz się, jak może wyglądać aktywność fizyczna osób z zespołem Downa oraz jak odbywa się rehabilitacja dzieci nim dotkniętych.

Problemy dzieci z zespołem Downa

Wśród charakterystycznych problemów osób cierpiących na zespół Downa wyróżnia się trudności z koncentracją, poruszaniem się i wiotczeniem mięśni. Takie dzieci przeważnie mają również wrodzony niedobór odporności. Borykają się także z ogromem nieprzyjemnych dolegliwości ze strony różnych układów w tym pokarmowego czy kostno-stawowego.

Rehabilitacja dzieci z zespołem Downa

Rehabilitacja dzieci z zespołem Downa ma za zadanie polepszyć ich jakość życia – zmniejszyć potencjalnie występujący ból, ułatwić poruszanie się czy polepszyć sprawność i wydolność krążeniowo-oddechową. Podczas pierwszej wizyty u rehabilitanta lub fizjoterapeuty, specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad z dzieckiem i jego opiekunem. Następnie dokonuje diagnozy sprawności dziecka i proponuje odpowiednie ćwiczenia do jego potrzeb. Fizjoterapeuci często stosują również ciekawe gry i zabawy dla dzieci z zespołem Downa, które ułatwiają im skupienie się i wytrwanie w terapii.

Dziecko z zespołem Downa – ćwiczenia

Wśród ćwiczeń i gier stosowanych w przypadku dzieci dotkniętych zespołem Downa wyróżnia się między innymi trening:

– na równoważni lub przy użyciu dysków sensomotorycznych i piłek,

– mający poprawić równowagę, wydolność i koordynację,

– wzmacniający mięśnie głębokie i wpływający pozytywnie na utrzymanie prawidłowej postawy ciała,

– rozwijający motorykę małą i dużą lub pomagający w wykonywaniu codziennych czynności,

– wspomagający rozwój niektórych zmysłów i dyspozycji.

Należy jednak pamiętać o tym, że specjalista dobiera i zaleca dane czynności w odniesieniu do konkretnego dziecka.