Na zespół Downa cierpi 1 na 600 urodzonych dzieci. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego zespołu zwiększa się wraz z wiekiem matki. Wiele symptomów tej dolegliwości można jednak ograniczyć, stosując odpowiednie zabiegi rehabilitacyjno-kompensacyjne. Dowiedz się, jak może wyglądać aktywność fizyczna osób z zespołem Downa oraz jak odbywa się rehabilitacja dzieci nim dotkniętych.
Problemy dzieci z zespołem Downa
Wśród charakterystycznych problemów osób cierpiących na zespół Downa wyróżnia się trudności z koncentracją, poruszaniem się i wiotczeniem mięśni. Takie dzieci przeważnie mają również wrodzony niedobór odporności. Borykają się także z ogromem nieprzyjemnych dolegliwości ze strony różnych układów w tym pokarmowego czy kostno-stawowego.
Rehabilitacja dzieci z zespołem Downa
Rehabilitacja dzieci z zespołem Downa ma za zadanie polepszyć ich jakość życia – zmniejszyć potencjalnie występujący ból, ułatwić poruszanie się czy polepszyć sprawność i wydolność krążeniowo-oddechową. Podczas pierwszej wizyty u rehabilitanta lub fizjoterapeuty, specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad z dzieckiem i jego opiekunem. Następnie dokonuje diagnozy sprawności dziecka i proponuje odpowiednie ćwiczenia do jego potrzeb. Fizjoterapeuci często stosują również ciekawe gry i zabawy dla dzieci z zespołem Downa, które ułatwiają im skupienie się i wytrwanie w terapii.
Dziecko z zespołem Downa – ćwiczenia
Wśród ćwiczeń i gier stosowanych w przypadku dzieci dotkniętych zespołem Downa wyróżnia się między innymi trening:
– na równoważni lub przy użyciu dysków sensomotorycznych i piłek,
– mający poprawić równowagę, wydolność i koordynację,
– wzmacniający mięśnie głębokie i wpływający pozytywnie na utrzymanie prawidłowej postawy ciała,
– rozwijający motorykę małą i dużą lub pomagający w wykonywaniu codziennych czynności,
– wspomagający rozwój niektórych zmysłów i dyspozycji.
Należy jednak pamiętać o tym, że specjalista dobiera i zaleca dane czynności w odniesieniu do konkretnego dziecka.