Ganglion jest inaczej znany jako torbiel galaretowata. Dokładniej, jest to nienowotworowa przestrzeń jamista wypełniona płynem lub galaretowatą substancją. Najczęściej zmiana występuje u młodych kobiet, jednak może pojawiać się u każdej osoby, bez względu na płeć czy wiek. Ganglion zazwyczaj umiejscawia się w obrębie torebek stawowych lub pochewek ścięgnistych. Szacuje się jednak, że niemal 60% przypadków zmian guzowatych występuje w okolicy nadgarstka. Pojawianiu się ganglionów sprzyjają przebyte urazy w okolicy ręki, przeciążenia oraz stany zapalne ścięgien mięśni lub torebek stawowych. Wspomniane czynniki ryzyka wiążą się zwłaszcza z dużą aktywnością sportową lub wykonywaniem pracy fizycznej. Leczenie ganglionów może odbywać się przy pomocy metod zachowawczych, opartych o terapię manualną, fizykoterapię i kinesiology taping.
Jak masować ganglion? – fizjoterapia ganglionu nadgarstka
Ganglion może występować w formie bardziej lub mniej zaawansowanej. Jeśli stadium choroby nie jest zbyt poważne i nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych, leczy się ją w sposób zachowawczy. Leczenie ma na celu przede wszystkim odciążenie kończyny, poprzez ograniczenie ruchów w zajętym stawie oraz zastosowanie szyny lub stabilizatora. Równie ważnym elementem postępowania na tym etapie jest redukowanie stanu zapalnego.
Po wstępnym wyciszeniu objawów bólowych i zmniejszeniu rozmiarów torbieli, można wprowadzić fizjoterapię. Powinna ona być nastawiona na poprawę zakresów ruchomości w obrębie danego stawu oraz poprawę w zakresie koordynacji mięśniowej oraz stabilizacji. Jako formę podtrzymania efektów prowadzonej terapii, stosuje się kinesiotaping ganglionu. W sytuacji, gdy fizjoterapia nie przynosi efektu, często stosuje się ultradźwięki na ganglion. Zabieg ten polega na nakłuciu zmiany skórnej, w celu absorbcji zalegającej wewnątrz torbieli substancji. Po opróżnieniu torbieli, podawane są leki z grupy kortykosteroidów, które mają działanie przeciwzapalne i przyspieszają gojenie się i zabliźnianie tkanek.