Pierwsze kroki dziecka to jeden z najważniejszych i mocno wyczekiwanych przez rodziców etapów rozwoju ich pociechy. To właśnie wtedy stajemy przed dylematem dotyczącym tego, na jakie buty się zdecydować, aby maluch mógł swobodnie doskonalić swoją nową umiejętność.

Kiedy kupić pierwsze buty dla dziecka?

Choć pokusa kupienia malutkich ślicznych bucików może być duża, to jednak nie powinno się tego robić zbyt wcześnie. Zazwyczaj od postawienia pierwszych niepewnych kroczków w domu do dłuższych spacerów na zewnątrz mija trochę czasu i dopóki dziecko poza domem używa tylko wózka, nie należy kupować mu butów. Przebywając w bezpiecznych domowych warunkach, maluch może uczyć się chodzić bez obuwia, dzięki czemu jego małe stópki będą się lepiej rozwijać i doświadczać nowych bodźców. Wychodząc na spacery z wózkiem, można korzystać z tzw. niechodków, czyli delikatnych zrobionych na wzór bucików produktów, które jednak nie są przeznaczone do chodzenia, ale ogrzewają stopy. Dopiero gdy maluch już pewnie maszeruje i na spacerach chce chodzić jak dorośli, nastaje czas na pierwsze buty dla dziecka, które trzeba wyjątkowo starannie i dokładnie wybrać.

Sprawdź również: Specyfika fizjoterapii noworodków

Jakie powinny być pierwsze buty dla dziecka?

Zastanawiając się nad tym, jakie powinny być pierwsze buty dla dziecka, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na wygodę i bezpieczeństwo. Tego rodzaju obuwie powinno mieć giętką, swobodnie zginającą się podeszwę oraz odpowiednio szerokie nieściskające paluszków noski. Ważny jest również materiał, z którego wykonane są pierwsze buty – najlepiej, jeśli będzie to naturalna skóra lub oddychająca membrana, co zapewni stopom odpowiednią wentylację. Podczas zakupów należy też zwrócić uwagę na to, aby z tyłu znajdował się wyprofilowany (ale nie usztywniający) zapiętek, oraz sprawdzić, czy buty są lekkie i miękkie. Najlepiej też, jeśli będą zapinane na rzepy lub zawiązywane – wtedy można je dokładnie dopasować do stopy. Jeśli, znajdziemy już buty spełniające te kryteria, trzeba dobrać odpowiedni rozmiar i tu należy pamiętać nie tylko o długości stópki (do której powinno się dodać 6-8 mm), ale też o jej szerokości i wysokości. Idealne zakupy to takie, gdy malucha uda się namówić na przymierzenie bucików – wtedy jest największa szansa na odpowiednie dopasowanie obuwia.