Jak wybrać dobrego fizjoterapeutę?

Podstawową rzeczą, jaką powinniśmy sprawdzić wybierając fizjoterapeutę to uprawnienia danej osoby do wykonywania tego zawodu. Możemy to zrobić na stronie Krajowej Izby Fizjoterapeutów, która posiada rejestr wszystkich fizjoterapeutów w Polsce.

 

Kolejną kwestią jest doświadczenie i kwalifikacje fizjoterapeuty do pracy z konkretnym schorzeniem pacjenta. Dzisiejszy poziom wiedzy i specjalizacji sprawia, że nie da się być najlepszym we wszystkich dziedzinach na raz. Szukając więc pomocy przy zespołach bólowych kręgosłupa lub po urazach ortopedycznych zwracajmy uwagę, by wybrany fizjoterapeuta posiadał kursy z zakresu terapii manualnej. Do pracy z pacjentami neurologicznymi (np. po udarach) niezbędna będzie odpowiednia wiedza z zakresu metod takich, jak Bobath, Vojta czy PNF. Aby móc właściwie oceniać i diagnozować małe dzieci także wymagane będą odpowiednie kursy.

Fizjoterapeuta w gabinecie czy z dojazdem do domu

W przypadku pacjentów z ograniczeniami ruchowymi wizyta domowa fizjoterapeuty jest dużym ułatwieniem. Rehabilitanci Reha Expert świadczą usługi mobilnie na obszarze Krakowa i okolic. Dojazd do pacjentów na terenie miasta nie wymaga dodatkowych opłat. Główną zaletą takiej rehabilitacji jest oczywiście oszczędność czasu oraz kosztów transportu chorego. Znane, domowe środowisko buduje poczucie bezpieczeństwa pacjenta. Jest to ważne zwłaszcza dla osób starszych oraz dzieci. Zaletą rehabilitacji domowej jest także możliwość jej funkcjonalnego dostosowania do codziennego środowiska.

Wizyta w gabinecie jest z kolei korzystna ze względu na możliwość wykorzystania odpowiedniego sprzętu. Zabiegi takie jak np. manipulacja stawów kręgosłupa będzie łatwiej wykonać na stacjonarnym stole do masażu.

Jaki powinien być dobry fizjoterapeuta?

Przede wszystkim powinien być zaangażowany w proces powrotu do zdrowia pacjenta. Niemniej ważne jest, by miał ukończone specjalistyczne szkolenia. Dobry terapeuta powinien być też cierpliwy i empatyczny, ale także stanowczy i wymagający. Aby proces usprawnianie przebiegał jak najlepiej, pacjent i terapeuta powinni wyznaczyć sobie jasny i konkretny cel terapii. Zależeć on będzie oczywiście od aktualnego stanu pacjenta i możliwości uzyskania poprawy. Wybór odpowiedniego fizjoterapeuty jest pierwszym i najważniejszym krokiem na drodze do odzyskania sprawności.

Autor: mgr fizjoterapii, terapeuta Bobath, dyplomowany terapeuta PNF

Czytaj także:
Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty