Bieganie stało się bardzo popularnym sportem. Aby w pełni skorzystać z zalet tej formy aktywności fizycznej, warto zaopatrzyć się w profesjonalne buty do biegania. Tylko w ten sposób unikniemy groźnych kontuzji i urazów.

Jakie buty do biegania na początek?

Aby buty do biegania były wygodne i komfortowe ważne jest nie tylko dopasowanie ich rozmiaru, ale także dobranie buta do typu stopy. Rozróżnia się 3 typy: pronujacy, supinujacy i neutralny. Podział ten opiera się na sposobie poruszania się stopy podczas biegu. Stopa pronująca układa się do wewnątrz, supinająca na zewnątrz. Źle dobrane obuwie może wywoływać dyskomfort, ból stawów, a nawet zwyrodnienia. Jak rozpoznać swój typ stopy? Najlepiej udać się do fizjoterapeuty lub do dobrego sklepu sportowego. Następnie dobieramy buty o budowie odpowiadającej naszemu typowi stopy.

Profesjonalne buty do biegania po twardym podłożu

Asfalt czy kostka brukowa to twarde podłoże. Jeżeli planujemy trenować na tego rodzaju nawierzchni, musimy zaopatrzyć się w buty do biegania o dobrej amortyzacji. W tym przypadku wybieramy więc buty na grubej podeszwie, która osłabi przeciążenia. Tego rodzaju obuwie sportowe zalecane jest także dla biegaczy z nadwagą. Buty do biegania po asfalcie mają płaski, zapewniający lepszą przyczepność bieżnik ponadto lepiej stabilizują stopę, ograniczając ryzyko kontuzji. Wybór odpowiedniego obuwia, pomoże uchronić nasze stawy i mięśnie przed nadmiernym zmęczeniem.

Buty do biegania w terenie

Również buty do biegania po miękkim podłożu różnią się od zwykłego obuwia sportowego. Bieżnik wykonany jest z mieszanki miękkich gum, podeszwa została skonstruowana w taki sposób, by zwiększyć przyczepność na naturalnych nierównych trasach. Natomiast cholewka jest gruba i nieco sztywniejsza niż standardowa. Buty posiadają wzmocnione palce, chroniące biegacza przed urazem grożącym mu przy kontakcie z kamieniami czy wystającymi z ziemi korzeniami. W przypadku tego rodzaju obuwia producenci mniej dbają o amortyzację, ponieważ zastępuje ją miękkie podłoże, po którym biegamy.