Przerwa w pracy to na pewno z utęsknieniem wyczekiwany czas, podczas którego można na chwilę oderwać się od zawodowych obowiązków, zjeść drugie śniadanie i po prostu odpocząć. Czasami kusi nas, aby przestać wtedy cokolwiek robić i oddać się beztroskiemu lenistwu. Jest to zapewne wskazane u pracowników będących stale w ruchu, ale ci, którzy pracują przy komputerze, powinni się jednak zmobilizować do wykonania choć kilku prostych ćwiczeń, które rozruszają napięte od długotrwałego siedzenia mięśnie. Co więc warto zrobić z wolnym od pracy czasem, aby poczuć się lepiej i wydajniej pracować?
Aktywna przerwa w pracy
Choć aktywne spędzanie przerwy w pracy może na początku wydawać się uciążliwe, to z czasem powinno stać się czymś naturalnym, a nawet oczekiwanym! Kilka prostych ćwiczeń, wśród których są nawet takie przeznaczone do wykonywania na siedząco, poprawi krążenie, złagodzi bolesne przeciążenia mięśni i stawów (zwłaszcza w obrębie pleców) i pomoże utrzymać sprawność oraz dobrą kondycję. Trzeba pamiętać, że długotrwała siedząca praca przy komputerze to nie tylko przyczyna bólu kręgosłupa, ale też zwiększone ryzyko otyłości, chorób serca czy żylaków, dlatego aktywna przerwa w pracy to mądra inwestycja we własne zdrowie.
Sprawdź również: Jak ograniczyć tryb siedzącego trybu życia na zdrowie?
Ćwiczenia, które możesz robić podczas przerwy w pracy
Niewątpliwie tym, co sprawia największe problemy podczas pracy siedzącej, są dokuczliwe bóle pleców (szczególnie ich górnej części) oraz szyi. Dlatego ćwicząc podczas przerwy, warto skupić się na tej części ciała, wyprostować oraz spleść dłonie z przodu lub z tyłu, mocno się rozciągnąć i wytrzymać tak przynajmniej kilka sekund. Zalecane są również ćwiczenia w postaci przyciągania ramion do szyi, krążenia głową oraz krążenia barków w przód i w tył. Aby zapobiegać powstawaniu żylaków i zadbać o krążenie w nogach warto często ruszać stopami (naprzemiennie je zadzierając i obciągając), siedząc na krześle prostować nogi w kolanach, a jeśli to możliwe przejść się, choć parę kroków. W pozycji stojącej warto wykonać krążenia bioder, wyprostować ręce i zakreślać kółeczka oraz ósemki nadgarstkami. Na koniec poleca się klasyczne przysiady – już kilkukrotne powtórzenie tego ćwiczenia pobudzi krążenie i nastroi cię pozytywnie do dalszej pracy!