Ból barku należy do jednej z najczęściej spotykanych dolegliwości mięśniowych. Nieleczony może prowadzić do poważnych oraz często nieodwracalnych dysfunkcji, a do tych najgroźniejszych zalicza się zespół cieśni podbarkowej. Jakie są jej przyczyny i po czym rozpoznać, że mamy do czynienia z tym problemem?

Przyczyny zespołu cieśni podbarkowej – kto jest najbardziej narażony?

SIS, czyli zespół cieśni podbarkowej oznacza zbiór patologii w obrębie przestrzeni podbarkowej. W początkowym stadium, które najczęściej występuje do 25. roku życia, występuje pod postacią ostrego zapalenia kaletki i stożka rotatorów wspomnianego stawu. W kolejnych stadiach może przybierać formę zapalenia ścięgien rotatorów, a także wiązać się z groźnym włóknieniem. W przebiegu tego schorzenia po 40. roku życia może przydarzyć się nawet całkowite rozdarcie stożka rotatorów.

Do najczęstszych przyczyn uciążliwej dolegliwości zalicza się przeciążenia mięśni stożka rotatorów, zmiany zwyrodnieniowe okolicznych stawów i zaburzenie rytmu łopatkowo-ramiennego, na przykład w wyniku długiego przesiadywania przed komputerem oraz nienaturalnego „wyciągania głowy” do przodu.

Kiedy zwrócić się o pomoc do specjalisty? Objawy i diagnoza

W diagnozie schorzenia pomoże lekarz lub fizjoterapeuta. Warto mieć na uwadze, że uraz, w wyniku którego dochodzi do zespołu cieśni barkowej, może przez długi czas nie dawać żadnych objawów, świadczących o rozwoju dolegliwości. Niepokojącym sygnałem powinien być ból występujący podczas leżenia na jednym boku, a także w trakcie sięgania po przedmioty znajdujące się powyżej głowy czy za plecy.

Na szczęście, nieprzyjemne skutki przypadłości można minimalizować, w czym pomoże rehabilitacja. W kwestii takiej jak zespół cieśni podbarkowej ćwiczenia koncentrują się na zmniejszeniu bólu oraz poprawie funkcjonalności uszkodzonych narządów. Terapia obejmuje poprawę ruchomości stawów, ogólnej pozycji ciała, stabilizację łopatki, a także rozluźnienie i wzmocnienie mięśni stożka rotatorów.