Wizyta u fizjoterapeuty oraz konieczność poddania się zabiegom rehabilitacyjnym może wywołać pewien niepokój, co do tego, jak takie spotkanie ma wyglądać i czego można się po nim spodziewać. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu, warto dowiedzieć się, jak przygotować się do rehabilitacji i o czym pamiętać przed pierwszą konsultacją.

O co pyta fizjoterapeuta?

Pierwsza wizyta w gabinecie rehabilitacyjnym na pewno zacznie się od szczegółowego wywiadu z pacjentem. O co pyta fizjoterapeuta? Niewątpliwe o wszystkie dolegliwości, rodzaj oraz intensywność występującego bólu czy moment, kiedy pierwszy raz się pojawił. Zainteresują go też inne współistniejące choroby, ewentualne wcześniejsze terapie i zabiegi oraz to, w jakim stopniu ograniczenia ruchomości wpływają na codzienne życie. Aby wywiad odbył się sprawnie i bezproblemowo, najlepiej wcześniej przygotować sobie aktualne wyniki badań (RTG, rezonans magnetyczny, wypisy ze szpitala itp.) oraz zastanowić się nad objawami choroby i wszystkim, co jest z nią związane.

Czy u fizjoterapeuty trzeba się rozebrać?

Dla wielu osób najbardziej problematyczną kwestią związaną z wizytą w gabinecie rehabilitacyjnym jest to, czy u fizjoterapeuty trzeba się rozebrać. Należy liczyć się z tym, że podczas wykonywania niektórych zabiegów, czy badania konieczne może być ściągnięcie ubrania, jednak na pewno nie dotyczy to bielizny. Fizjoterapeuci, chcąc dać swoim pacjentom maksymalne poczucie komfortu, często zapewniają ręcznik czy prześcieradło, którymi można przykryć części ciała niepoddawane terapii. Dla własnego dobrego samopoczucia na wizytę można założyć sportowy biustonosz czy krótkie spodenki.

Sprawdź również: Czym różni się fizjoterapia od rehabilitacji?

Jak się ubrać do fizjoterapeuty?

Na pytanie, jak się ubrać do fizjoterapeuty, odpowiedź jest prosta – wygodnie! Najlepiej postawić na sportową, przewiewną garderobę, w której łatwo wykonywać ćwiczenia fizyczne. Takie ubranie w razie konieczności można też bezproblemowo ściągnąć, aby poddać się masażowi lub innemu zabiegowi.