Wypadki drogowe to jeden z najczęstszych powodów problemów zdrowotnych. Rocznie w skali kraju dochodzi do ponad trzydziestu tysięcy takich zdarzeń, a wielu poszkodowanych wymaga później specjalistycznej opieki. Szczególnie w przypadku doznanych złamań lub zwichnięć powrót do zdrowia może zająć sporo czasu.

Ile trwa rehabilitacja po wypadku samochodowym?

Każdy wypadek ma swój własny przebieg, a jego uczestnicy doznają różnych obrażeń. W najgorszym przypadku kończą się śmiertelnie, ale często urazy są na tyle lekkie, że poszkodowany niemal od razu wraca do codziennych czynności. Pomiędzy tymi skrajnościami istnieje jednak wiele innych opcji. Może dojść do poważnych uszkodzeń kręgosłupa lub kończyn dolnych, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. W takich sytuacjach leczenie, a następnie nauka chodzenia po wypadku, mogą trwać od kilku tygodni do wielu miesięcy, a nawet lat. Zależy to od różnych czynników: doznanych uszkodzeń i stanu zdrowia przed wypadkiem – inne urazy lub przewlekłe choroby mogą utrudnić powrót do zdrowia – ale także od zaangażowania pacjenta oraz odpowiednio prowadzonej rehabilitacji.

Jak dojść do siebie po wypadku samochodowym?

Osoby z poważnymi urazami po wypadkach trafiają do szpitala, gdzie zostają poddane operacjom, a często też pierwszym ćwiczeniom przywracającym sprawność. Jeżeli wymagana jest dalsza rehabilitacja, otrzymają stosowne skierowanie. Wówczas należy dokonać wyboru placówki, w której zostanie się poddanym odpowiednim procesom. Warto wiedzieć, że mogą one odbywać się w warunkach ambulatoryjnych, domowych, stacjonarnych lub w ośrodku. Nie ma jednej uniwersalnej metody, dzięki której pacjent wróci do stanu sprzed wypadku, ponieważ każdy przypadek jest inny. Doświadczony terapeuta będzie jednak w stanie dobrać zestaw ćwiczeń w taki sposób, aby jak najszybciej i najbardziej skutecznie przywrócić sprawność danemu pacjentowi. Niektóre ofiary wypadków mogą wymagać także wsparcia psychologicznego.