Drętwienie palców u rąk wiąże się z występowaniem wielu różnych chorób. Najczęściej drętwienie pojawia się w przypadku zwyrodnienia kręgosłupa w odcinku szyjnym. Tego typu objawy mogą być spowodowane także zespołem cieśni nadgarstka lub zespołem rowka nerwu łokciowego. Leczenie schorzenia zależy natomiast od stopnia zaawansowania choroby oraz specjalistycznej diagnozy. W niektórych sytuacjach wystarczające będzie wykonywanie regularnie prostych ćwiczeń, takich jak zaciskanie dłoni w pięść, delikatne krążenie nadgarstków czy strząsanie rąk. Dodatkowo, aby poprawić swoją sprawność ruchową, warto także unikać niewygodnych pozycji, które ograniczają swobodny przepływ krwi. Jeśli jednak drętwienie palców u rąk występuje często, szczególnie w nocy i w godzinach porannych, trzeba niezwłocznie zgłosić się do ortopedy lub neurologa. Ci specjaliści pomagają określić przyczynę dolegliwości i zalecają odpowiednie leczenie farmakologiczne.

Drętwienie palców u nóg – objawy i postępowanie

Przyczyn występowania drętwienia palców u nóg jest wiele – od niegroźnych i łatwych do wyeliminowania, po poważne problemy zdrowotne wymagające regularnego leczenia. Schorzenie może być związane z niewygodną pozycją, problemami z kręgosłupem, a także z chorobami typu cukrzyca, miażdżyca lub dna moczanowa. W diagnostyce pod uwagę należy wziąć dodatkowo stwardnienie rozsiane, niedokrwienie mózgu, niedoczynność tarczycy, choroby reumatologiczne, zespół niespokojnych nóg, odmrożenia i urazy.

Regularne drętwienie palców u nóg należy zgłosić lekarzowi pierwszego kontaktu. Przeprowadzi on dokładny wywiad, który pozwoli rozpoznać przyczynę schorzenia i określi dalsze postępowanie diagnostyczne. Jeśli dolegliwości są związane z problemami z kręgosłupem, lekarz może zalecić noszenie ortezy odciążającej. Jeśli jednak wynikają z niewydolności żylnej – stosowanie produktów uciskowych w formie rajstop lub pończoch. Niezależnie od przyczyn drętwienia palców u nóg, warto zadbać o wprowadzenie aktywności fizycznej i stosowania zdrowej diety na co dzień.