Siedzący tryb życia stał się obecnie tak powszechny, że przestajemy zwracać uwagę na brak ruchu. Dzieje się tak do momentu, aż organizm zaczyna wysyłać sygnały świadczące o tym, że dzieje się coś niedobrego. Bóle mięśni i stawów, choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzyca, otyłość – to tylko niektóre dolegliwości spowodowane przez długotrwałe siedzenie. Są na tyle poważne, że warto zastanowić się nad zmianą sposobu codziennego funkcjonowania, która doprowadzi do poprawy stanu zdrowia.

Siedząca praca – co można zrobić, aby nie była szkodliwa?

Obecnie coraz więcej osób pracuje, siedząc wiele godzin przed komputerem. Wiadomo już, że powoduje to szereg dolegliwości, które prędzej czy później dopadają niemal każdego, dlatego chcąc zachować dobrą kondycję, trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Bardzo ważna jest tu właściwa postawa podczas siedzenia, która zapobiega bólom i zwyrodnieniom kręgosłupa. W tym celu trzeba zadbać o dopasowanie wysokości biurka do wzrostu oraz taką wysokość fotela, aby kolana były ugięte pod kątem 90°, a stopy swobodnie spoczywały na podłodze. Należy też zwrócić uwagę, aby wyprofilowane oparcie krzesła zapewniało wsparcie lędźwiowego odcinka kręgosłupa, a podłokietniki umożliwiały oparcie na nich rąk, tak by przedramiona w stosunku do osi ciała były ułożone pod kątem 90°. Ważne również jest to, by górna krawędź monitora znajdowała się na wysokości linii wzroku lub tuż pod nią, a sam ekran w odległości ok. 50 cm od oczu.

Sprawdź również: Wdowi garb – co to jest i jak się go pozbyć?

Krótkie przerwy i ćwiczenia

O tym, że wpływ siedzącego życia na nasze zdrowie jest zdecydowanie negatywny, nie trzeba już nikogo przekonywać, bo każdy wie, że aby organizm sprawnie funkcjonował, człowiekowi niezbędny jest ruch. Dlatego, gdy pracujemy przez wiele godzin w pozycji siedzącej, przynajmniej co godzinę starajmy się zrobić krótką przerwę. Wystarczy kilka minut na wykonanie paru rozciągających ćwiczeń, zrobienie 10 przysiadów czy szybki spacer. Dzięki temu pobudzimy krążenie i rozruszamy zesztywniałe mięśnie i stawy, a dalsza praca na pewno będzie wydajniejsza. Wykonując siedzącą pracę czy spędzając wiele czasu na kanapie przed telewizorem, nie należy również zapominać o aktywności fizycznej w wolnym czasie. Nie musi to być od razu siłownia, wystarczą regularne spacery czy wypady na basen, aby zachować sprawność i długo cieszyć się dobrym zdrowiem.