W kwestii takiej morsowanie badania naukowe dowiodły wiele korzyści zdrowotnych. Żeby jednak ich doświadczyć, należy podejść do morsowania z głową – zaznajamiając się wcześniej z wadami i zaletami tej aktywności fizycznej.

Na czym polega morsowanie?

Morsowanie to krótkie kąpiele w lodowatej wodzie. Podczas nich ciało stopniowo przyzwyczaja się do zimna. W trakcie morsowania następuje zwężenie naczyń krwionośnych, które uruchamia procesy obronne organizmu i przyspiesza przemianę materii. Po wyjściu z wody organizm przystępuje natomiast do ogrzewania. Pływanie morsów trwa nie dłużej niż 5 minut i zawsze odbywa się w grupie. Osoby początkujące powinny ograniczyć się do pojedynczego zanurzenia w wodzie – stopniowo i powoli, ale stanowczo. Wcześniej obowiązkowa jest rozgrzewka, czyli ćwiczenia pobudzające krążenie krwi: krótkie przebieżki oraz pajacyki aż do uczucia gorąca. Na morsowanie należy przygotować odpowiedni ekwipunek: czapkę, rękawiczki i strój kąpielowy na wejście do wody, a także ciepły strój, obuwie i termos z gorącą herbatą na wyjście z wody.

Morsowanie zalety i wady

Istnieją liczne zalety morsowania, które wynikają z działania leczniczego krioterapii. Spowodowany zimnem skurcz powierzchniowych naczyń krwionośnych sprawia, że krew dociera głębiej do narządów wewnętrznych ciała. Jedynym przeciwskazaniem do morsowania są choroby kardiologiczne, które całkowicie wykluczają z tej aktywności fizycznej. Z tego powodu osoby między innymi z nadciśnieniem tętniczym, chorobami serca, a także z żylakami nie powinny próbować morsowania. Osoby rozpoczynające swoją przygodę z morsowaniem powinny zażywać kąpieli w lodowatej wodzie zawsze pod okiem doświadczonej grupy morsów.

Na co jest dobre morsowanie?

Morsowanie stymuluje wydolność całego układu sercowo-naczyniowego. Podczas regularnego morsowania poprawie ulega ukrwienie skóry i wzrasta odporność. Cały organizm ulega przyspieszonej regeneracji i odżywieniu. Przyspieszony metabolizm efektywniej usuwa toksyny i redukuje nadmiar tkanki tłuszczowej. Zaobserwować można wygładzenie i ujędrnienie skóry. Działanie terapeutyczne morsowania jest odczuwalne także dla osób cierpiących na reumatyczne bóle stawów.