O tym, jak ważne jest, aby odpowiednio dbać o stopy, niestety przypominamy sobie często dopiero w sytuacji, w której już dojdzie do kontuzji. Ból stopy utrudnia przemieszczanie się i daje o sobie znać przy każdym kroku. Jeśli zmagasz się z bólem stopy, sprawdź, czy to nie zapalenie rozcięgna podeszwowego. Dowiedz się, na czym polega ta dolegliwość i czym się objawia.
Zapalenie rozcięgna podeszwowego, a ostroga piętowa
Ostroga piętowa, czyli inaczej rozcięgno podeszwowe to pas tkanki biegnący od spodu wzdłuż całej stopy, od pięty aż po palce. Ponieważ korzystamy z niego przy każdym kroku, jego zapalenie bardzo szybko daje pierwsze objawy. Wśród nich można wymienić:
– przeszywający, nieznośny ból pięty,
– nasilenie bólu zaraz po wstaniu z łóżka,
– uczucie kamyka w bucie,
– nadmierne napięcie okolicznych tkanek,
– obrzęk, miejscowe ocieplenie i zaczerwienienie.
Nie wszystkie objawy muszą wystąpić naraz, aby stwierdzić zapalenie rozcięgna podeszwowego. Wśród jego najbardziej charakterystycznych objawów wyróżnia się ból i uczucie ciała obcego pod stopą.
Zapalenie rozcięgna podeszwowego – ile trwa?
Żeby stwierdzić, ile dokładnie potrwa leczenie, najpierw należy udać się do lekarza lub fizjoterapeuty. Po oględzinach specjalista zleci wykonanie badań i dobierze leczenie. Czas trwania zapalenia jest zależny od szybkości wdrożonych działań i stosowania się do zaleceń. Może trwać od kilku tygodni do nawet kilkunastu miesięcy.
Nieleczone zapalenie rozcięgna podeszwowego – jak wygląda?
Nieleczone zapalenie rozcięgna podeszwowego prowadzi do coraz bardziej zaawansowanego stadium choroby. Przekształca się w zapalenie przewlekłe, które jest znacznie trudniejsze do wyleczenia. To z kolei może prowadzić do znacznych trudności w poruszaniu się, a nawet deformacji stopy.
Rehabilitacja przy zapaleniu rozcięgna podeszwowego
Pierwszym krokiem do podjęcia leczenia i rehabilitacji miejsca objętego zapaleniem, jest udanie się do specjalisty. Fizjoterapeuta przeprowadza z pacjentem konsultację dotyczącą jego problemu, szuka przyczyn jego powstawania, a następnie proponuje plan leczenia. Może sformułować zalecenia do przestrzegania na co dzień, ćwiczenia do wykonywania w domu i co najważniejsze, ćwiczenia i zabiegi przeprowadzane przez fizjoterapeutę.