Kolano skoczka to popularna nazwa na zmiany chorobowe występujące w więzadle rzepki. Przypadłość wynika z permanentnego przeciążania i może wiązać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi, zwłaszcza w momencie intensywnej aktywności. Zanim dojdzie do poważnych uszkodzeń, które mogą doprowadzić nawet do  interwencji chirurgicznej, dolegliwość można leczyć zachowawczo, a następnie zastosować odpowiednio dobraną rehabilitację ortopedyczną. Jak przebiega terapia oraz jakie daje efekty?

Zapalenie więzadła rzepki – objawy i diagnoza

Na dolegliwość szczególnie narażone są osoby uprawiające sporty wymuszające ruchy, takie jak skoki, biegi oraz przysiady. Urazy występują najczęściej w wyniku tak zwanego obciążenia ekscentrycznego, kiedy mięsień czworogłowy uda jednocześnie ulega skurczowi i wydłużeniu. Rozwój zapalenia może rozwijać się przez dłuższy czas, dlatego ważna jest szybka reakcja.

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Na początku kolano może być tkliwe oraz bolesne tuż po zakończonym treningu, a z czasem także w trakcie rozgrzewki czy ostatecznie również podczas samej aktywności. Diagnozę postawi lekarz ortopeda, posiłkując się często bezinwazyjnym badaniem USG.

Kolano skoczka leczenie i rehabilitacja

Jeśli dojdzie do zapalenia więzadła, lekarz może zlecić przyjmowanie leków przeciwzapalnych oraz przeciwobrzękowych, a także odpoczynek od intensywniejszej aktywności. Często stosuje się również tak zwaną elewację kończyny, czyli utrzymanie nogi w pozycji uniesionej (na przykład na poduszce ortopedycznej). W kwestii takiej jak zapalenie więzadła, ćwiczenia polegają na wzmacnianiu i rozciąganiu mięśnia czworogłowego uda, a także mięśni zginaczy. Terapeuta może zastosować również techniki manualne do pobudzenia tkanek do regeneracji.

Dobrym pomysłem na utrzymanie efektów terapii, a jednocześnie umożliwienie powrotu do normalnego funkcjonowania jest taping. Taśmy pomagają ustabilizować kolano, a oprócz tego chronią je przed powiększeniem mikrourazów. Powrót do pełnej aktywności może trwać nawet do 6 miesięcy, dlatego zawsze lepiej zapobiegać, stosując odpowiednią rozgrzewkę i rozciąganie oraz prawidłowo wykonując ćwiczenia.