Jak dbać o kręgosłup w ciąży i po urodzeniu dziecka?

Ciąża to dla każdej kobiety wyjątkowy czas oczekiwania na narodziny dziecka. Jednak wiele przyszłych mam odczuwa przykre dolegliwości takie jak zgaga czy ból kręgosłupa. O ile w pierwszym trymestrze jest on mało odczuwalny, o tyle z każdym tygodniem przypadłość może się nasilać. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, warto wprowadzić bezpieczne formy aktywności fizycznej, które wzmocnią mięśnie, zwłaszcza w odcinku lędźwiowo-krzyżowym.

Ćwiczenia na kręgosłup w ciąży to sposób, by odciążyć plecy i poprawić swoje samopoczucie. Aby skutecznie niwelować ból kręgosłupa, należy pamiętać o systematycznym i prawidłowym wykonywaniu ćwiczeń. Nie należy się forsować, a tempo dostosować do indywidualnych potrzeb. Podczas gimnastyki powinny przeważać ćwiczenia oddechowe, rozciągające i wzmacniające o małym stopniu trudności. Polecane są spacery, pływanie, joga i fitness dla kobiet w ciąży. Lekarze zalecają też umiarkowane i powolne ćwiczenia na kręgosłup.

W ciąży istotne są ponadto:

  • sposób leżenia (najlepiej na boku),
  • kontrolowanie wagi,
  • unikanie długiego stania i siedzenia w jednej pozycji,
  • zapobieganie przeciążeniom (dźwiganie ciężkich toreb),
  • noszenie odpowiedniego obuwia,
  • zachowanie prawidłowej sylwetki.

Fizjoterapia w ciąży – kiedy warto z niej skorzystać?

W ostatnim trymestrze następuje największy przyrost masy ciała płodu, co prowadzi m.in. do zmian w obrębie miednicy, przesunięcia środka ciężkości do przodu i zwiększonego napięcia mięśni, a tym samym do nasilonego bólu kręgosłupa. Pomocna może się okazać  fizjoterapia pod okiem lekarza specjalisty (fizjoterapeuta to zawód prawnie uregulowany). Terapia ma na celu eliminację napięcia mięśniowego, a także przywrócenie ruchomości stawowej z wykorzystaniem różnych technik manualnych oraz korekcję postawy poprzez ćwiczenia stabilizujące i wzmacniające. Uzupełniająco stosuje się  kinesiotaping (bezpieczną i nieinwazyjną metodę plastrowania ciała). W przypadku bolesnych dolegliwości kręgosłupa fizjoterapia w ciąży nie tylko odciąża organizm i pozwala sprawnie funkcjonować, ale też wpływa na komfort psychiczny kobiety zarówno przed, jak i po porodzie.