Jak dbać o kręgosłup w ciąży i po urodzeniu dziecka?
Ciąża to dla każdej kobiety wyjątkowy czas oczekiwania na narodziny dziecka. Jednak wiele przyszłych mam odczuwa przykre dolegliwości takie jak zgaga czy ból kręgosłupa. O ile w pierwszym trymestrze jest on mało odczuwalny, o tyle z każdym tygodniem przypadłość może się nasilać. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, warto wprowadzić bezpieczne formy aktywności fizycznej, które wzmocnią mięśnie, zwłaszcza w odcinku lędźwiowo-krzyżowym.
Ćwiczenia na kręgosłup w ciąży to sposób, by odciążyć plecy i poprawić swoje samopoczucie. Aby skutecznie niwelować ból kręgosłupa, należy pamiętać o systematycznym i prawidłowym wykonywaniu ćwiczeń. Nie należy się forsować, a tempo dostosować do indywidualnych potrzeb. Podczas gimnastyki powinny przeważać ćwiczenia oddechowe, rozciągające i wzmacniające o małym stopniu trudności. Polecane są spacery, pływanie, joga i fitness dla kobiet w ciąży. Lekarze zalecają też umiarkowane i powolne ćwiczenia na kręgosłup.
W ciąży istotne są ponadto:
- sposób leżenia (najlepiej na boku),
- kontrolowanie wagi,
- unikanie długiego stania i siedzenia w jednej pozycji,
- zapobieganie przeciążeniom (dźwiganie ciężkich toreb),
- noszenie odpowiedniego obuwia,
- zachowanie prawidłowej sylwetki.
Fizjoterapia w ciąży – kiedy warto z niej skorzystać?
W ostatnim trymestrze następuje największy przyrost masy ciała płodu, co prowadzi m.in. do zmian w obrębie miednicy, przesunięcia środka ciężkości do przodu i zwiększonego napięcia mięśni, a tym samym do nasilonego bólu kręgosłupa. Pomocna może się okazać fizjoterapia pod okiem lekarza specjalisty (fizjoterapeuta to zawód prawnie uregulowany). Terapia ma na celu eliminację napięcia mięśniowego, a także przywrócenie ruchomości stawowej z wykorzystaniem różnych technik manualnych oraz korekcję postawy poprzez ćwiczenia stabilizujące i wzmacniające. Uzupełniająco stosuje się kinesiotaping (bezpieczną i nieinwazyjną metodę plastrowania ciała). W przypadku bolesnych dolegliwości kręgosłupa fizjoterapia w ciąży nie tylko odciąża organizm i pozwala sprawnie funkcjonować, ale też wpływa na komfort psychiczny kobiety zarówno przed, jak i po porodzie.