Choć mówi się, że sport to zdrowie, doświadczenia pokazują, że nie zawsze przynosi on tylko pozytywne efekty. Często niestety zdarza się, że uprawianie sportu prowadzi do poważnych kontuzji wymagających specjalistycznej rehabilitacji, a czasem nawet interwencji chirurgicznej. Piłka nożna jest dyscypliną, w której do urazów dochodzi dosyć często, dlatego tak ważna jest tu odpowiednia profilaktyka i opieka fizjoterapeutów.
Najczęstsze kontuzje
Najbardziej narażone na kontuzje części ciała u piłkarzy to nogi. Niezliczona ilość skoków, uderzeń, obrotów i sprintów naraża zawodników m.in. na stłuczenia, przeciążenia mięśni uda i łydki, skręcenia, zwichnięcia stawu skokowego oraz uszkodzenia więzadeł w kolanach. Do urazów dochodzi na tyle często, że rehabilitacja w piłce nożnej jest powszechnym i niezwykle ważnym elementem odzyskiwania formy przez piłkarzy oraz nieocenioną pomocą w zapobieganiu kontuzjom.
Prewencja urazów w piłce nożnej
Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Zasada ta sprawdza się również w przypadku piłkarzy. Prewencja urazów w piłce nożnej w znacznym stopniu minimalizuje wystąpienie nowych kontuzji oraz odnowienie się tych wcześniejszych, dlatego zarówno trenerzy, jak i zawodnicy nie powinni jej lekceważyć. Podstawą jest tu odpowiednia rozgrzewka obejmująca również ćwiczenia rozciągające, dzięki czemu mięśnie będą bardziej odporne na niespodziewane zwroty akcji podczas meczu. Jeżeli jednak dojdzie do urazu, należy bezwzględnie podporządkować się zaleceniom lekarzy i fizjoterapeutów, aby dać organizmowi szanse na pełne zregenerowanie sił przed kolejnym wyjściem na boisko.
Sprawdź również: Masaż sportowy – charakterystyka
Rehabilitacja po urazie
Fizjoterapia w piłce nożnej zaczyna się oczywiście od postawienia prawidłowej diagnozy. Tuż po niej zaczyna się pierwszy etap leczenia, polegający na odpowiednim zabezpieczeniu kontuzjowanej części ciała, zniwelowaniu obrzęków czy podaniu leków przeciwzapalnych. Następnie fizjoterapeuta wraz z zawodnikiem pracuje nad przywróceniem wszystkich prawidłowych funkcji w miejscu urazu, wzmocnieniem i profilaktyką. Wykorzystuje się tu terapię manualną, masaże, odpowiednio dobrane ćwiczenia, kinesiotaping czy zabiegi laseroterapii, światłoterapii i hydromasażu. Poważne traktowanie wszelkich powstałych na boisku kontuzji oraz profesjonalnie prowadzona rehabilitacja minimalizują ryzyko utraty pełnej sprawności i zwiększają szansę na szybki powrót do gry.