Ból podczas miesiączki towarzyszy wielu kobietom, a jego nasilenie często jest tak duże, że jakakolwiek aktywność fizyczna czy zawodowa staje się niezwykle trudna. Na szczęście istnieje szereg sposobów mających na celu łagodzenie tego typu dolegliwości. Efektywność danej metody zależy przede wszystkim od indywidualnych predyspozycji, dlatego warto spróbować różnych rozwiązań.

Naturalnym wyborem wielu kobiet jest farmakoterapia, ale coraz większą popularność zyskują także metody z zakresu fizjoterapii. Połączenie leczenia ciepłem, masażu i kinezyterapii przynosi bardzo dobre rezultaty, a jednocześnie nie obciąża organizmu, tak jak ma to miejsce w przypadku stosowania środków przeciwbólowych.

Bóle menstruacyjne a kinezyterapia

Leczenie za pomocą ruchu, czyli kinezyterapia, to świetny sposób na poprawę samopoczucia oraz walkę z bólami różnego pochodzenia. W przypadku bólu miesiączkowego ważne jest rozpoczęcie ćwiczeń jeszcze przed wystąpieniem krwawienia. Na tym etapie cyklu można wykonywać intensywne ćwiczenia, trzeba jednak poprzedzić je ok. 5-minutową rozgrzewką. Trening musi koncentrować się na mięśniach brzucha, miednicy, grzbietu i pośladków, natomiast jego zakończeniem powinien być dokładny stretching.

Podczas krwawienia bóle menstruacyjne można redukować poprzez ćwiczenia relaksacyjne, trwające ok. 15 minut. W trakcie treningu warto pamiętać też o odpowiednim oddychaniu – ćwiczenia z tego zakresu również pozwalają zmniejszyć nasilenie bólu.

Fizjoterapia – czy warto zdecydować się na masaże i ciepłolecznictwo?

W razie dużego nasilenia bólu warto poszukać pomocy u profesjonalnego fizjoterapeuty. Ulgę może przynieść zwłaszcza masaż klasyczny przeprowadzony w okolicy kości krzyżowej. Chociaż zabieg trwa zwykle niewiele więcej niż kwadrans, to efekty są bardzo zadowalające.

Świetny sposób stanowi także ciepłolecznictwo. Jedną z metod z tego zakresu, stosowaną w warunkach domowych jest np. przykładanie ciepłego okładu do podbrzusza. W gabinecie fizjoterapeutycznym można natomiast poddać się zabiegowi elektrycznej stymulacji nerwów (TENS). Już kilka wizyt pozwala wyraźnie ograniczyć dokuczliwe dolegliwości.

W takim przypadku jak bóle menstruacyjne sposoby łagodzenia są więc niezwykle różnorodne, a korzystanie z nich jest możliwe zarówno w domu, jak i w gabinecie fizjoterapeuty. Warto spróbować różnych metod oraz uwolnić się od bólu