Nie bagatelizuj pierwszych objawów

Tak samo jak wiele schorzeń kręgosłupa, również dyskopatia szyjna zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych. Zależy od współczesnego trybu życia, a w szczególności od rodzaju wykonywanego zawodu oraz aktywności sportowej. Z definicji oznacza zwyrodnienie krążków międzykręgowych szyjnego odcinka kręgosłupa, do którego dochodzi w wyniku patologicznych zmian w obrębie dysków. W kwestii takiej jak dyskopatia szyjna, objawy to bóle o zróżnicowanym natężeniu, powodujące napięcie mięśni w obrębie szyi i karku oraz ograniczoną zdolność ruchową organu. Niejednokrotnie ból promieniuje w kierunku dłoni i głowy. Skutkiem mogą być objawy neurologiczne, np. drętwienie kończyn górnych, zaburzenia czucia, przykurcze i spadek siły mięśniowej. Dyskopatii szyjnej towarzyszyć mogą również zawroty głowy, nudności i wymioty.

Co przyczynia się do zmian w odcinku szyjnym?

Obecny styl życia i złe nawyki dnia codziennego nie są łaskawe dla tak ważnego organu, jakim jest kręgosłup. Siedzący tryb życia, stres czy brak ruchu to częste przyczyny zmian zwyrodnieniowych kręgów w górnych i dolnych odcinkach.

Dyskopatia kręgosłupa szyjnego spowodowana jest przede wszystkim:

– wymuszoną, długotrwałą pozycją siedzącą, prowadzącą do wzmożonego napięcia mięśni,

– wadami kręgosłupa,

– nadmiernym obciążeniem odcinka szyjnego,

– nieprawidłową pozycją podczas snu,

– urazami mechanicznymi,

– uwarunkowaniami genetycznymi,

– wadami postawy.

Kiedy należy udać się do specjalisty?

W przypadku nagłego zdarzenia oraz ostrego bólu należy niezwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty z dziedziny ortopedii, fizjoterapii lub neurologii. Podaje się wówczas leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Dalsze leczenie dyskopatii kręgosłupa szyjnego polega na znalezieniu przyczyn dolegliwości oraz wyeliminowaniu czynnika sprawczego. W większości przypadków zalecane są zabiegi fizjoterapeutyczne, regularne ćwiczenia wzmacniające poszczególne partie mięśni i zmiana trybu życia.