Osoby odczuwające opór i ból podczas zginania lub wyprostowywania łokcia nie powinny go lekceważyć. Podobnie podczas wykonywania ruchów związanych z przenoszeniem rzeczy, rzucaniem, chwytaniem, uściskiem dłoni, przekręcaniem gałek w drzwiach, a także trzymaniem przedmiotów w rękach przez dłuższy czas. Jeśli podczas wykonywania wcześniej wspomnianych czynności pojawia się sztywność, drętwienie, opór, a przede wszystkim ból w wewnętrznej przyśrodkowej stronie stawu łokciowego, może on świadczyć o entezopatii przyczepu zginaczy przedramienia.

Na początku wielu pacjentów bagatelizuje wczesne stadium rozwoju łokcia golfisty i zgłasza się do specjalisty, gdy dolegliwości są już na tyle uciążliwe, że utrudniają codzienne funkcjonowanie. Niestety przeoczenie początkowej fazy rozwoju choroby znacznie wydłuża jego leczenie.

Łokieć golfisty – co robić, aby zapobiec dalszemu rozwojowi dolegliwości

Przy pojawieniu się pierwszych symptomów, należy unikać przeciążenia chorej ręki. Pacjenci wykonujący prace wymagające wymuszonej pozycji, np. dużo czasu spędzający przy biurku, dentyści, osoby obsługujące urządzenia, posługujące się ciężkimi narzędziami powinni robić regularne przerwy w pracy i wykonywać ćwiczenia rozluźniające oraz odciążające staw łokciowy.

W celu złagodzenia dolegliwości warto czasowo unieruchamiać chory staw, stosując elastyczną opaskę na łokieć golfisty, a także wykonywać okłady chłodzące. Ponadto warto zwiększyć aktywność fizyczną, bez obciążania chorej ręki. Jeśli te metody nie przyniosą efektu, wówczas należy udać się do lekarza specjalisty, który stawiając diagnozę, wdroży odpowiednie leki.

Jakie zabiegi na łokieć golfisty zastosować?

W przypadku umiarkowanego stopnia rozwoju schorzenia, konieczna może być fizykoterapia pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty, a w ciężkich przypadkach nawet zabieg chirurgiczny. Dlatego warto już po pojawieniu się pierwszych symptomów zapobiegać ich rozwojowi.

Rozpoczynając rehabilitację pod okiem fizjoterapeuty, należy powiedzieć o wszystkich dolegliwościach związanych z chorą ręką. Dzięki temu ćwiczenia na łokieć golfisty będą skuteczniejsze i trwalsze. Na początku fizykoterapii wykonuje się ćwiczenia polegające na siłowej pracy mięśni, które podtrzymują osłabiony staw. Kolejnym etapem jest wprowadzenie ćwiczeń siłowych z oporem.

Fizykoterapię można wspomagać rozmaitymi zabiegami, m.in.: laseroterapią, ultradźwiękami, krioterapią, jonoforezą, magnetoterapią, falą uderzeniową, a także masażem funkcyjnym lub poprzecznym. Reasumując, pacjent zauważający pierwsze symptomy tzw. przeciążenia stawu łokciowego w postaci bólu, sztywności, problemów ze sprawnym wykonywaniem ruchów, nie powinien ich bagatelizować. Podjęte w odpowiednim czasie leczenie i zmiana trybu życia pozwolą na skuteczne wyleczenie schorzenia.