Tecar terapia opiera się na dostarczaniu energii do tkanek przy pomocy zmiennego prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości. W terapii Tecar wykorzystana zostaje fala radiowa, która działa na tej samej zasadzie, co przepływ prądu elektrycznego. W efekcie tkanki głęboko się przegrzewają, co prowadzi do ich stymulacji, nawet w głębokich warstwach. Stymulacja tkanek wspomaga regenerację i poprawia kondycję. Terapia niesie za sobą działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, regeneracyjne i poprawiające ukrwienie.
Terapia Tecar – wskazania do przeprowadzenia zabiegu
Terapia Tecar jest przeznaczona przede wszystkim dla osób, które odczuwają ból w mięśniach i ścięgnach. Na zabieg zgłaszają się często sportowcy, których dotknęły pewne urazy, takie jak stłuczenia, skręcenia czy naderwania mięśni. Leczenie jest skierowane także do osób, które cierpią na łokieć tenisisty i golfisty, dysfunkcje ścięgna Achillesa oraz zapalenie rozcięgna podeszwowego.
Wskazaniem do wykonania zabiegu może być również choroba zwyrodnieniowa stawów, obrzęki pourazowe i pooperacyjne, zespoły bólowe kręgosłupa, a nawet stany zapalne organizmu. Poprawa i zmniejszenie bólu jest zauważalne już po pierwszej sesji terapeutycznej.
Ile kosztuje terapia Tecar? Cena wykonania zabiegu to około 70-80 zł za pół godziny terapii. Koszty te różnią się jednak w zależności od czasu trwania zabiegu i złożoności usługi.
Terapia Tecar przeciwwskazania – kto nie powinien z niej korzystać?
Choć terapia Tecar nie jest zbyt inwazyjna, istnieje kilka przeciwwskazań do jej wykonania. Należą do nich przeszczepy, rozrusznik serca i sztuczne narządy, ciąża i zaburzenia koagulacji. Zabiegu nie powinno się także wykonywać, gdy na ciele znajdują się oparzenia, stany zapalne lub gdy pacjent choruje na nowotwór. Przeciwwskazaniem do wykonania terapii jest również narost chrząstki, znaczne nadciśnienie i niedociśnienie tętnicze, zapalenia żył oraz rak wrażliwości na ból. W pozostałych przypadkach leczenie może być przeprowadzone.